joi, octombrie 29, 2026
ActualitateEvenimentSănătate

2280 de cazuri noi de COVID-19 raportate în România! 31 de cazuri în Neamț! 8 martie

Până astăzi, 8 martie, pe teritoriul României, au fost confirmate 830.563 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19). 761.631 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 2.280 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv.

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
Alba16068442,30
Arad17916212,11
Argeș21586390,99
Bacău20920441,21
Bihor22020431,69
Bistrița-Năsăud9047161,15
Botoșani1126751,25
Brașov33468363,23
Brăila10048131,09
Buzău9765230,70
Caraș-Severin854681,06
Călărași7810110,85
Cluj418411033,39
Constanța32975581,91
Covasna6080120,90
Dâmbovița18295111,62
Dolj20369291,75
Galați20936491,31
Giurgiu8239531,88
Gorj7339182,11
Harghita638460,87
Hunedoara16430112,80
Ialomița842191,11
Iași34538541,43
Ilfov32585683,61
Maramureș17644402,80
Mehedinți6257161,16
Mureș18342390,96
Neamț14529311,40
Olt11708221,16
Prahova27744330,84
Satu Mare1029112,12
Sălaj839242,49
Sibiu20608351,88
Suceava2144911,08
Teleorman10207141,40
Timiș415912325,43
Tulcea6579110,95
Vaslui13334101,13
Vâlcea12418341,87
Vrancea8488140,94
Mun. București1346656433,04
Cazuri noi nealocate pe județe3424*316 
830.5632.280

Până astăzi, 20.963 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 07.03.2021 (10:00) – 08.03.2021 (10:00) au fost raportate 63 de decese (31 bărbați și 32 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Bacău, Bihor, Brăila, Brașov, Călărași, Caraș-Severin, Cluj, Constanța, Dâmbovița, Dolj, Gorj, Hunedoara, Maramureș, Olt, Satu Mare, Sălaj, Sibiu, Suceava, Timiș, Vâlcea și București.

Dintre acestea, 2 decese au fost înregistrate la categoria de vârstă 30-39 ani, 3 decese la categoria de vârstă 40-49 ani, 5 decese la categoria de vârstă 50-59 ani, 11 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 24 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 18 decese la categoria de peste 80 de ani.

62 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, iar 1 pacient decedat nu a prezentat comorbidități.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 9.825. Dintre acestea, 1.098 sunt internate la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 6.179.281 de teste RT-PCR și 359.429 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 7.207 teste RT-PCR (5.414 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 1.793 la cerere) și 3.233 de teste rapide antigenice.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.