3761 de cazuri noi de COVID-19 raportate în România! 64 de cazuri în Neamț! 26 februarie

Până astăzi, 26 februarie, pe teritoriul României, au fost confirmate 795.732 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19). 736.020 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 3.761 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv.

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
Alba15440592,35
Arad17176801,57
Argeș21078730,71
Bacău20210841,14
Bihor21194730,94
Bistrița-Năsăud8745260,83
Botoșani10858281,13
Brașov318932252,77
Brăila9773290,71
Buzău9520320,63
Caraș-Severin8296200,93
Călărași7579180,65
Cluj396852332,77
Constanța319181281,37
Covasna591090,80
Dâmbovița17724531,24
Dolj193811741,41
Galați20271581,12
Giurgiu7760181,01
Gorj6773731,57
Harghita6204140,63
Hunedoara155301062,23
Ialomița8191310,91
Iași334571161,13
Ilfov311961662,79
Maramureș16731983,08
Mehedinți6004160,86
Mureș17899460,96
Neamț13915641,10
Olt11309500,78
Prahova27204450,67
Satu Mare9762711,82
Sălaj7936431,66
Sibiu19940971,69
Suceava20894861,19
Teleorman9806331,20
Timiș384833464,61
Tulcea6395200,71
Vaslui12931350,96
Vâlcea11819451,32
Vrancea8224380,68
Mun. București1284535232,47
Cazuri noi nealocate pe județe2265*179
795.7323.761

Până astăzi, 20.233 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 25.02.2021 (10:00) – 26.02.2021 (10:00) au fost raportate 66 de decese (40 bărbați și 26 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Arad, Bihor, Bistrița-Năsăud, Brăila, Brașov, Caraș-Severin, Covasna, Galați, Gorj, Hunedoara, Ialomița, Iași, Maramureș, Mehedinți, Mureș, Neamț, Olt, Sălaj, Sibiu, Suceava, Timiș, Tulcea, Vaslui, Vrancea și București.

Dintre acestea, 1 deces a fost înregistrat la categoria de vârstă 30-39 de ani, 2 decese la categoria de vârstă 40-49 ani, 4 decese la categoria de vârstă 50-59 ani, 16 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 24 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 19 decese la categoria de peste 80 de ani.

62 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 1 pacient decedat nu a prezentat comorbidități, iar pentru 3 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 7.847. Dintre acestea, 968 sunt internate la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 5.986.365 de teste RT-PCR și 288.306 teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 27.016 teste RT-PCR (15.794 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 11.222 la cerere) și 8.860 de teste rapide antigenice.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

%d blogeri au apreciat:

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close