3337 de cazuri noi de COVID-19 raportate în România! 66 de cazuri în Neamț! 24 februarie

Până astăzi, 24 februarie, pe teritoriul României, au fost confirmate 788.048 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19). 731.049 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 3.337 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv.

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
Alba15301762,05
Arad16989711,37
Argeș20967410,59
Bacău20049661,12
Bihor21067750,85
Bistrița-Năsăud8692320,79
Botoșani10800381,1
Brașov314851622,55
Brăila9716450,64
Buzău9461310,59
Caraș-Severin8228210,85
Călărași7550130,68
Cluj392752872,6
Constanța31625661,24
Covasna5880200,7
Dâmbovița17584531,09
Dolj191391081,39
Galați20115840,96
Giurgiu7702390,9
Gorj6663531,46
Harghita6169350,62
Hunedoara153141012,03
Ialomița8138250,81
Iași33206890,74
Ilfov308331522,47
Maramureș164731402,98
Mehedinți5965320,77
Mureș17801610,87
Neamț13776660,95
Olt11221340,72
Prahova27113710,67
Satu Mare9626661,73
Sălaj7849581,55
Sibiu19776871,52
Suceava20725751,16
Teleorman9732471,13
Timiș377253184,18
Tulcea6357130,66
Vaslui12746500,98
Vâlcea11717621,06
Vrancea8160470,52
Mun. București1274074892,34
Cazuri noi nealocate pe județe1831*-162 
788.0483.337

Până astăzi, 20.086 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 23.02.2021 (10:00) – 24.02.2021 (10:00) au fost raportate 73 decese (41 bărbați și 32 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Arad, Bacău, Botoșani, Brașov, Brăila, Caraș-Severin, Cluj, Constanța, Galați, Gorj, Harghita, Hunedoara, Ialomița, Iași, Maramureș, Mureș, Neamț, Olt, Satu Mare, Sibiu, Suceava, Teleorman și Timiș.

Dintre acestea, 2 decese au fost înregistrate la categoria de vârstă 40-49 de ani, 6 decese la categoria de vârstă 50-59 ani, 22 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 20 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 23 decese la categoria de peste 80 de ani.

71 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, iar 2 pacienți decedați nu au prezentat comorbidități.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 7.542. Dintre acestea, 969 sunt internate la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 5.961.208 teste RT-PCR și 270.740 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 26.447 de teste RT-PCR (17.019 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 9.428 la cerere) și 7.917 teste rapide antigenice.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

%d blogeri au apreciat:

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close