joi, octombrie 29, 2026
ActualitateEvenimentSănătate

5719 cazuri noi de COVID-19 raportate în România! 55 de cazuri în Neamț! 6 ianuarie

Până astăzi, 6 ianuarie, pe teritoriul României, au fost confirmate 654.007 cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19). 586.764 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 5.719 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv.

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
Alba12587901,87
Arad14314761,18
Argeș190051221,61
Bacău167331211,29
Bihor182182071,84
Bistrița-Năsăud7561431,42
Botoșani8510751,43
Brașov258732062,57
Brăila8463751,98
Buzău8427610,92
Caraș-Severin6650871,75
Călărași6477401,22
Cluj308272293,09
Constanța270852932,87
Covasna5112410,79
Dâmbovița151571291,66
Dolj156121011,33
Galați165931701,72
Giurgiu6489471,59
Gorj5145200,58
Harghita5388230,46
Hunedoara119891141,33
Ialomița7025981,87
Iași281683581,13
Ilfov251372924,12
Maramureș111011161,82
Mehedinți5124311,16
Mureș15363811,25
Neamț11268551,07
Olt9625560,65
Prahova243651051,25
Satu Mare7201631,1
Sălaj6326471,12
Sibiu17233841,34
Suceava162041161,32
Teleorman7983791,72
Timiș271073853,31
Tulcea5544391,51
Vaslui107191191,67
Vâlcea10089831,39
Vrancea7204370,48
Mun. București1047629443,62
Cazuri noi nealocate pe județe4244*161 
654.0075.719

Până astăzi, 16.299 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 05.01.2021 (10:00) – 06.01.2021 (10:00) au fost raportate 121 de decese (77 bărbați și 44 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Argeș, Bihor, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brăila, Caraș-Severin, Constanța, Dâmbovița, Dolj, Galați, Gorj, Harghita, Hunedoara, Ialomița, Iași, Maramureș, Mehedinți, Mureș, Prahova, Satu Mare, Sibiu, Suceava, Teleorman, Timiș, Tulcea, Vaslui, Vâlcea, Vrancea și București.

Dintre acestea, 8 decese au fost înregistrate la categoria de vârstă 40-49 de ani, 7 decese la categoria de vârstă 50-59 ani, 23 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 46 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 37 decese la categoria de peste 80 de ani.

116 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, pentru 2 pacienți decedați nu au fost înregistrate comorbidități, iar pentru 3 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 8.847. Dintre acestea, 1.070 sunt internate la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 4.902.726 de teste. Dintre acestea, 34.343 au fost efectuate în ultimele 24 de ore, 22.072 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 12.271 la cerere.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.