joi, octombrie 29, 2026
ActualitateEvenimentSănătate

707 cazuri de COVID-19 raportate în România! 21 de cazuri în Neamț! 19 mai

Până astăzi, 19 mai, pe teritoriul României, au fost confirmate 1.073.679 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19). 1.028.554 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 707 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv.

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
Alba21043191,12
Arad23538140,48
Argeș27142180,77
Bacău25951180,30
Bihor29029450,79
Bistrița-Năsăud1181360,58
Botoșani1407560,35
Brașov43436260,72
Brăila1319280,52
Buzău12488110,45
Caraș-Severin11327180,98
Călărași999410,41
Cluj57204271,14
Constanța42729230,54
Covasna847790,77
Dâmbovița2239660,43
Dolj26482120,45
Galați27424130,57
Giurgiu1095640,45
Gorj917860,17
Harghita820960,68
Hunedoara22792140,69
Ialomița1071170,36
Iași42170150,41
Ilfov44897260,96
Maramureș20300110,26
Mehedinți827880,64
Mureș23795240,68
Neamț18758210,58
Olt14496120,47
Prahova34916431,03
Satu Mare1293140,28
Sălaj1088630,68
Sibiu26292210,90
Suceava24091110,26
Teleorman13625120,59
Timiș54104300,74
Tulcea8364150,54
Vaslui1589170,26
Vâlcea16308150,52
Vrancea10620130,48
Mun. București1827611120,84
Cazuri noi nealocate pe județe  610*-13 
1.073.679707

Până astăzi, 29.716 persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 18.05.2021 (10:00) – 19.05.2021 (10:00) au fost raportate 54 de decese (30 bărbați și 24 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Argeș, Arad, Bihor, Botoșani, Brăila, Caraș-Severin, Călărași, Cluj, Constanța, Covasna, Dolj, Galați, Ialomița, Iași, Maramureș, Mehedinți, Mureș, Neamț, Prahova, Sălaj, Satu Mare, Sibiu, Suceava, Teleorman, Timiș, Tulcea și Municipiul București.

Dintre acestea, 1 deces a fost înregistrat la categoria de vârstă 40-49 ani, 4 decese la categoria de vârstă 50-59 ani, 13 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 19 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 17 decese la categoria de vârstă peste 80 ani.

53 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, iar 1 pacient decedat nu a înregistrat comorbidități.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 4.416. Dintre acestea, 718 sunt internate la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 7.692.982 de  teste RT-PCR și 1.060.331 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 21.321 de teste RT-PCR (12.294 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 9.027 la cerere) și 10.253 de teste rapide antigenice.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.