joi, octombrie 29, 2026
ActualitateEvenimentSănătate

681de cazuri de COVID-19 raportate în România! 19 cazuri în Neamț! 18 mai

Până astăzi, 18 mai, pe teritoriul României, au fost confirmate 1.072.972 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19). 1.027.412 pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 681 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv.

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
Alba21024241,14
Arad2352460,52
Argeș27124160,80
Bacău2593390,31
Bihor28984390,83
Bistrița-Năsăud11807110,61
Botoșani14069120,36
Brașov43410230,72
Brăila1318470,54
Buzău1247790,48
Caraș-Severin11309140,99
Călărași9993100,42
Cluj57177441,18
Constanța42706180,57
Covasna846840,77
Dâmbovița2239090,44
Dolj26470100,45
Galați27411210,61
Giurgiu1095230,46
Gorj917210,18
Harghita820350,71
Hunedoara22778150,70
Ialomița1070450,38
Iași42155180,41
Ilfov44871190,99
Maramureș20289160,29
Mehedinți827080,64
Mureș2377160,73
Neamț18737190,60
Olt14484170,47
Prahova34873171,06
Satu Mare1292770,28
Sălaj10883100,70
Sibiu26271340,94
Suceava24080190,27
Teleorman13613100,60
Timiș54074210,74
Tulcea834960,53
Vaslui15884120,29
Vâlcea1629390,54
Vrancea1060760,48
Mun. București182649700,89
Cazuri noi nealocate pe județe  623*42 
1.072.972681

Până astăzi, 29.662 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 17.05.2021 (10:00) – 18.05.2021 (10:00) au fost raportate 91 de decese (51 bărbați și 40 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Argeș, Arad, Bacău, Bihor, Bistrița-Năsăud, Brăila, Brașov, Buzău, Caraș-Severin, Călărași, Cluj, Constanța, Dâmbovița, Galați, Gorj, Harghita, Hunedoara, Ialomița, Iași, Mehedinți, Mureș, Neamț, Prahova, Sibiu, Suceava, Teleorman, Timiș, Tulcea, Vaslui, Vâlcea și Municipiul București.

Dintre acestea, 2 decese au fost întregistrate la categoria de vârstă 30-39 de ani, 4 decese la categoria de vârstă 40-49 ani, 8 decese la categoria de vârstă 50-59 ani, 19 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 28 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 30 decese la categoria de vârstă peste 80 ani.

88 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități,  2 pacienți decedați nu au înregistrat comorbidități, iar pentru 1 pacient decedat nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 4.677. Dintre acestea, 716 sunt internate la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 7.671.661 de  teste RT-PCR și 1.050.078 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 20.634 de teste RT-PCR (11.119 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 9.515 la cerere) și 11.517 teste rapide antigenice.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.