joi, octombrie 29, 2026
ActualitateEvenimentSănătate

618 cazuri de COVID-19 raportate în România! 19 cazuri în Neamț! 20 mai

Până astăzi, 20 mai, pe teritoriul României, au fost confirmate 1.074.297 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19). 1.029.375 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 618 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv.

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
Alba21069261,12
Arad2354680,47
Argeș27161190,75
Bacău25962110,28
Bihor29046170,76
Bistrița-Năsăud1182180,55
Botoșani14089140,36
Brașov43466300,73
Brăila1320080,50
Buzău12502140,45
Caraș-Severin11351240,98
Călărași999730,43
Cluj57248441,11
Constanța42743140,53
Covasna848360,76
Dâmbovița2240040,42
Dolj26498160,44
Galați27437130,55
Giurgiu1096370,43
Gorj918130,17
Harghita8219100,64
Hunedoara2280080,69
Ialomița1071320,35
Iași42196260,41
Ilfov44912150,94
Maramureș2030550,27
Mehedinți828240,62
Mureș23809140,66
Neamț18777190,58
Olt14506100,47
Prahova34950341,01
Satu Mare1293760,28
Sălaj1089040,67
Sibiu26327350,90
Suceava24101100,26
Teleorman1363050,55
Timiș54123190,73
Tulcea8375110,58
Vaslui1589650,26
Vâlcea16319110,52
Vrancea1062550,45
Mun. București182852910,82
Cazuri noi nealocate pe județe  590*-20 
1.074.297618

Până astăzi, 29.777 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 19.05.2021 (10:00) – 20.05.2021 (10:00) au fost raportate 61 de decese (36 bărbați și 25 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Argeș, Arad, Bihor, Brașov, Brăila, Caraș-Severin, Cluj,  Covasna, Dâmbovița, Dolj, Galați, Harghita, Ialomița, Iași, Mehedinți,  Neamț, Olt, Prahova, Satu Mare, Sibiu, Suceava, Teleorman, Timiș, Vaslui, Vâlcea, Vrancea, Ilfov și Municipiul București.

Dintre acestea, 3 decese au fost înregistrate la categoria de vârstă 40-49 ani, 4 decese la categoria de vârstă 50-59 ani, 14 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 19 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 21 decese la categoria de vârstă peste 80 ani.

56 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 4 pacienți decedați nu au înregistrat comorbidități, iar pentru 1 pacient decedat nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 4.137. Dintre acestea, 663 sunt internate la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 7.713.542 de  teste RT-PCR și 1.071.023 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 20.560 de teste RT-PCR (10.626 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 9.934 la cerere) și 10.692 de teste rapide antigenice.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.