joi, octombrie 29, 2026
ActualitateEvenimentSănătate

381 de cazuri de COVID-19 raportate în România! 17 cazuri în Neamț! 25 mai

Până astăzi, 25 mai, pe teritoriul României, au fost confirmate 1.076.154 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19). 1.035.115 pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 381 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv.

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
Alba2113790,83
Arad2357240,31
Argeș27246110,54
Bacău2598780,19
Bihor29133170,57
Bistrița-Năsăud1184050,40
Botoșani1411520,29
Brașov43528160,51
Brăila1322250,36
Buzău1252830,35
Caraș-Severin1138330,72
Călărași1001400,28
Cluj57356200,76
Constanța42819140,41
Covasna850850,53
Dâmbovița2242650,31
Dolj2653780,28
Galați27504130,34
Giurgiu1098250,30
Gorj919730,14
Harghita822700,34
Hunedoara2282050,40
Ialomița1073330,25
Iași42264110,31
Ilfov44976200,58
Maramureș2033370,22
Mehedinți830510,44
Mureș2385750,43
Neamț18842170,48
Olt14541130,35
Prahova3505080,67
Satu Mare1295140,21
Sălaj1090530,40
Sibiu26386120,69
Suceava2413280,22
Teleorman1365030,35
Timiș54192100,50
Tulcea840320,48
Vaslui1591210,20
Vâlcea1635220,41
Vrancea1065070,32
Mun. București183091420,55
Cazuri noi nealocate pe județe  548*41 
1.076.154381

Până astăzi, 30.040 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 24.05.2021 (10:00) – 25.05.2021 (10:00) au fost raportate 63 de decese (36 bărbați și 27 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Argeș, Bacău, Bihor, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brașov, Buzău, Caraș-Severin, Călărași, Constanța, Dâmbovița, Dolj, Galați, Harghita, Hunedoara, Ialomița, Iași, Neamț, Olt, Prahova, Suceava, Sibiu, Teleorman, Timiș, Tulcea, Vaslui, Vâlcea, Vrancea și Municipiul București.

Dintre acestea, 2 decese au fost înregistrate la categoria de vârstă 40-49 ani, 3 decese la categoria de vârstă 50-59 ani, 14 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 27 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 17 decese la categoria de vârstă peste 80 ani.

61 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 1 pacient decedat nu a prezentat comorbidități, iar pentru 1 pacient decedat nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 3.332. Dintre acestea, 545 sunt internate la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 7.794.370 de  teste RT-PCR și 1.113.904 teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 20.519 teste RT-PCR (10.778 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 9.741 la cerere) și 11.288 de teste rapide antigenice.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.