joi, octombrie 29, 2026
ActualitateEvenimentSănătate

379 de cazuri de COVID-19 raportate în România! 17 cazuri în Neamț! 26 mai

Până astăzi, 26 mai, pe teritoriul României, au fost confirmate 1.076.533 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19). 1.035.902 pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 379 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv.

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
Alba2114140,79
Arad2358080,31
Argeș27259130,52
Bacău2598920,18
Bihor29149160,55
Bistrița-Năsăud1184770,39
Botoșani1412270,29
Brașov43553250,50
Brăila13241190,34
Buzău1253240,33
Caraș-Severin11398150,69
Călărași1002060,27
Cluj57375190,75
Constanța42830110,39
Covasna851460,53
Dâmbovița2242710,30
Dolj2654690,27
Galați27520160,32
Giurgiu1098530,28
Gorj919810,13
Harghita823140,31
Hunedoara2282550,39
Ialomița1073630,24
Iași42281170,29
Ilfov4498260,55
Maramureș2033630,22
Mehedinți830720,40
Mureș23868110,41
Neamț18859170,46
Olt1454870,32
Prahova35072220,63
Satu Mare1295320,20
Sălaj1091050,38
Sibiu26402160,65
Suceava2413860,21
Teleorman1365660,35
Timiș54202100,46
Tulcea840850,48
Vaslui1592190,20
Vâlcea16363110,40
Vrancea1065770,30
Mun. București183130390,52
Cazuri noi nealocate pe județe  522*-26 
1.076.533379

Până astăzi, 30.092 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 25.05.2021 (10:00) – 26.05.2021 (10:00) au fost raportate 52 de decese (24 bărbați și 28 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Bacău, Bihor,  Caraș-Severin, Cluj, Constanța, Covasna, Hunedoara, Mureș, Neamț, Olt, Prahova,  Sibiu, Teleorman, Timiș, Tulcea, Vrancea, Ilfov și Municipiul București.

Dintre acestea, 3 decese au fost înregistrate la categoria de vârstă 40-49 ani, 2 decese la categoria de vârstă 50-59 ani, 14 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 18 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 15 decese la categoria de vârstă peste 80 ani.

50 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, iar pentru 2 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 3.079. Dintre acestea, 493 sunt internate la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 7.816.956 de  teste RT-PCR și 1.124.375 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 22.586 de teste RT-PCR (13.690 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 8.896 la cerere) și 10.471 de teste rapide antigenice.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.