joi, octombrie 29, 2026
ActualitateEvenimentSănătate

230 de cazuri de COVID-19 raportate în România! 3 cazuri în Neamț! 24 mai

Până astăzi, 24 mai, pe teritoriul României, au fost confirmate 1.075.773 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19). 1.033.984 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 230 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv.

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
Alba2112860,90
Arad2356810,33
Argeș2723590,57
Bacău2597930,21
Bihor29116160,63
Bistrița-Năsăud1183520,43
Botoșani1411320,30
Brașov43512100,55
Brăila1321720,38
Buzău1252550,36
Caraș-Severin1138040,76
Călărași1001430,29
Cluj5733680,83
Constanța42805110,43
Covasna850300,57
Dâmbovița2242130,33
Dolj2652960,29
Galați27491190,38
Giurgiu1097710,30
Gorj919400,13
Harghita822710,40
Hunedoara2281520,45
Ialomița1073060,27
Iași4225390,34
Ilfov44956140,64
Maramureș2032610,23
Mehedinți830430,46
Mureș2385220,48
Neamț1882530,52
Olt1452840,37
Prahova3504260,73
Satu Mare1294700,23
Sălaj1090200,45
Sibiu26374120,75
Suceava2412420,23
Teleorman1364720,37
Timiș5418230,55
Tulcea840170,53
Vaslui1591120,22
Vâlcea1635090,45
Vrancea1064320,33
Mun. București183049410,59
Cazuri noi nealocate pe județe  507*-12 
1.075.773230

Până astăzi, 29.977 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 23.05.2021 (10:00) – 24.05.2021 (10:00) au fost raportate 36 de decese (15 bărbați și 21 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Bacău, Bihor, Botoșani, Brăila, Brașov, Buzău, Caraș-Severin, Călărași, Cluj, Dolj, Harghita, Hunedoara, Neamț, Olt, Prahova, Sălaj, Sibiu, Teleorman și Tulcea.

Dintre acestea, 2 decese au fost înregistrate la categoria de vârstă 30-39 ani, 6 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 12 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 16 decese la categoria de vârstă peste 80 ani.

34 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 1 pacient decedat nu a prezentat comorbidități, iar pentru 1 pacient decedat nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 3.585. Dintre acestea, 580 sunt internate la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 7.773.851 de  teste RT-PCR și 1.102.616 teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 5.392 de teste RT-PCR (3.025 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 2.367 la cerere) și 5.095 de teste rapide antigenice.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.