joi, octombrie 29, 2026
ActualitateEvenimentSănătate

1422 de cazuri de COVID-19 raportate în România! 38 de cazuri în Neamț! 7 mai

Până astăzi, 7 mai, pe teritoriul României, au fost confirmate 1.063.949 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19). 1.009.237 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 1.422 de cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv.

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
Alba20746481,57
Arad23379171,16
Argeș26778671,08
Bacău25796270,74
Bihor28667341,38
Bistrița-Năsăud11673120,94
Botoșani13950210,56
Brașov43104841,25
Brăila13068150,93
Buzău12325160,69
Caraș-Severin11102341,48
Călărași9913200,76
Cluj56596671,72
Constanța42414361,02
Covasna8318111,28
Dâmbovița22230130,71
Dolj26246370,83
Galați27163321,00
Giurgiu10871170,81
Gorj913520,31
Harghita8069230,92
Hunedoara22595261,13
Ialomița10635100,83
Iași41870470,66
Ilfov44522451,77
Maramureș20193170,39
Mehedinți8152170,89
Mureș23541461,34
Neamț18496380,79
Olt14332300,65
Prahova343591011,35
Satu Mare1285070,52
Sălaj1076781,07
Sibiu25960401,40
Suceava23930170,33
Teleorman13488191,14
Timiș53693521,41
Tulcea8259130,75
Vaslui15786110,48
Vâlcea16145240,97
Vrancea10504290,75
Mun. București1813712171,90
Cazuri noi nealocate pe județe  958*-25 
1.063.9491.422

Până astăzi, 28.799 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 06.05.2021 (10:00) – 07.05.2021 (10:00) au fost raportate 89 de decese (41 bărbați și 48 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Argeș, Bihor, Botoșani, Brașov, Brăila, Buzău, Caraș-Severin, Călărași, Cluj, Dâmbovița, Dolj, Giurgiu, Harghita, Iași, Maramureș, Mehedinți, Mureș, Neamț, Olt, Prahova, Satu Mare, Sibiu,Timiș, Tulcea, Vaslui, Vrancea, Ilfov și Municipiul București.

Dintre acestea, 3 decese au fost înregistrate la categoria de vârstă 20-29 ani, 1 deces la categoria de vârstă 30-39 ani, 7 decese la categoria de vârstă 40-49 ani, 13 decese la categoria de vârstă 50-59 ani, 21 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 28 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 16 decese la categoria de vârstă peste 80 ani.

87 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, iar 2 pacienți decedați nu au prezentat comorbidități.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 6.970. Dintre acestea, 1.041 sunt internate la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 7.472.840 de  teste RT-PCR și 946.686 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate  26.443 de teste RT-PCR (13.337 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 13.106 la cerere) și 12.046 de teste rapide antigenice.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.