joi, octombrie 29, 2026
ActualitateEvenimentSănătate

5808 cazuri de COVID-19 raportate în România! 71 de cazuri în Neamț! 2 aprilie

Până astăzi, 2 aprilie, pe teritoriul României, au fost confirmate 964.726 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19). 862.137 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 5.808 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv.

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
Alba185521213,68
Arad208791443,69
Argeș241251232,47
Bacău23535692,16
Bihor253201892,98
Bistrița-Năsăud10381752,41
Botoșani12858752,03
Brașov393622745,12
Brăila11714562,97
Buzău10979701,57
Caraș-Severin9614581,90
Călărași9019612,46
Cluj497395726,33
Constanța385902184,32
Covasna7118562,69
Dâmbovița20813762,75
Dolj238891612,92
Galați242851233,09
Giurgiu9852583,44
Gorj8648181,85
Harghita7115471,23
Hunedoara201481454,66
Ialomița9642632,57
Iași389462232,54
Ilfov401543119,25
Maramureș19429491,59
Mehedinți7312592,23
Mureș207301242,43
Neamț16668712,16
Olt13097691,91
Prahova306211492,23
Satu Mare11939552,15
Sălaj9787552,96
Sibiu234411153,46
Suceava22935531,00
Teleorman11896932,66
Timiș495053215,51
Tulcea7461432,38
Vaslui14767551,57
Vâlcea145261223,06
Vrancea9460621,30
Mun. București16152310727,05
Cazuri noi nealocate pe județe4352-145 
964.7265.808

Până astăzi, 23.819 persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 01.04.2021 (10:00) – 02.04.2021 (10:00) au fost raportate 145 de decese (82 bărbați și 63 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Argeș, Bacău, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brașov, Brăila, Buzău, Călărași, Cluj, Constanța,  Dâmbovița, Dolj, Giurgiu, Gorj, Harghita, Hunedoara, Ialomița, Iași, Maramureș, Mehedinți, Mureș, Neamț, Prahova, Satu Mare, Sălaj, Sibiu, Suceava, Teleorman, Timiș, Tulcea, Vaslui, Vrancea, Ilfov și Municipiul București.

Dintre acestea, 1 deces a fost înregistrat la categoria de vârstă 30-39 ani, 6 decese la categoria de vârstă 40-49 ani, 10 decese la categoria de vârstă 50-59 ani, 33 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 63 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 32 decese la categoria de peste 80 de ani.

136 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 2 pacienți decedați nu au prezentat comorbidități, iar pentru 7 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 13.476. Dintre acestea, 1.454 sunt internate la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 6.773.863 de teste RT-PCR și 626.221 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 29.258 de teste RT-PCR (16.946 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 12.312 la cerere) și 10.476 de teste rapide antigenice.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.