5407 cazuri de COVID-19 raportate în România! 90 de cazuri în Neamț! 7 aprilie

Până astăzi, 7 aprilie, pe teritoriul României, au fost confirmate 988.624 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19). 885.710 pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 5.407 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv.

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
Alba190461343,82
Arad214281333,86
Argeș246951192,69
Bacău241031052,22
Bihor260712013,22
Bistrița-Năsăud10662742,52
Botoșani13142422,12
Brașov403341774,92
Brăila11971662,84
Buzău11283651,81
Caraș-Severin9864712,09
Călărași9223442,30
Cluj514354636,62
Constanța396061664,18
Covasna7277562,63
Dâmbovița21194932,61
Dolj244841702,76
Galați250281913,32
Giurgiu10106633,19
Gorj8787251,51
Harghita7228311,27
Hunedoara20737874,50
Ialomița9924602,83
Iași396281402,47
Ilfov414631928,66
Maramureș19602521,35
Mehedinți7522412,21
Mureș212832032,59
Neamț17028902,07
Olt13363831,91
Prahova313881662,54
Satu Mare12119522,03
Sălaj9988672,71
Sibiu23956953,38
Suceava23190800,92
Teleorman122751012,89
Timiș505522404,87
Tulcea7639512,50
Vaslui15026611,54
Vâlcea149381213,09
Vrancea9678731,50
Mun. București16704111096,91
Cazuri noi nealocate pe județe3317*-246 
988.6245.407

Până astăzi, 24.561 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 06.04.2021 (10:00) – 07.04.2021 (10:00) au fost raportate 175 de decese (86 bărbați și 89 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Argeș, Bacău, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brașov, Brăila, Buzău, Călărași, Caraș-Severin, Cluj, Constanța,  Dolj, Galați, Gorj, Harghita, Hunedoara, Hunedoara, Ialomița, Iași, Maramureș, Mehedinți, Mureș, Neamț, Olt, Prahova, Satu Mare, Sălaj, Sibiu, Suceava, Teleorman,Timiș, Vaslui, Vâlcea, Vrancea, Ilfov și Municipiul București.

Dintre acestea, 2 decese au fost înregistrate la categoria de vârstă 20-29 ani, 1 deces la categoria de vârstă 30-39 ani, 8 decese la categoria de vârstă 40-49 ani, 12 decese la categoria de vârstă 50-59 ani, 43 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 63 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 46 decese la categoria de peste 80 de ani.

166 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 4 pacienți decedați nu au prezentat comorbidități, iar pentru 5 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 13.907. Dintre acestea, 1.487 sunt internate la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 6.878.550 de teste RT-PCR și 672.323 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 28.730 de teste RT-PCR (17.135 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 11.595 la cerere) și 11.229 de teste rapide antigenice.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

%d blogeri au apreciat:

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close