joi, octombrie 29, 2026
ActualitateEvenimentSănătate

5231 de cazuri de COVID-19 raportate în România! 68 de cazuri în Neamț! 6 aprilie

Până astăzi, 6 aprilie, pe teritoriul României, au fost confirmate 983.217 cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19). 880.429 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 5.231 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv.

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
Alba189121023,78
Arad212951053,85
Argeș24576912,65
Bacău23998832,19
Bihor258701703,21
Bistrița-Năsăud10588552,52
Botoșani13100692,08
Brașov401571794,97
Brăila11905772,82
Buzău11218631,78
Caraș-Severin9793612,09
Călărași9179512,38
Cluj509723856,40
Constanța394401904,21
Covasna7221372,64
Dâmbovița21101972,63
Dolj243141102,77
Galați248371253,31
Giurgiu10043323,24
Gorj8762231,55
Harghita7197201,30
Hunedoara206501744,49
Ialomița9864392,71
Iași394881572,51
Ilfov412713408,68
Maramureș19550341,37
Mehedinți7481492,22
Mureș21080832,58
Neamț16938682,07
Olt13280421,91
Prahova312221762,50
Satu Mare12067442,03
Sălaj9921352,72
Sibiu238611043,40
Suceava23110730,92
Teleorman121741022,89
Timiș503122354,96
Tulcea7588212,48
Vaslui14965561,52
Vâlcea14817963,12
Vrancea9605431,44
Mun. București16593216856,92
Cazuri noi nealocate pe județe3563*-550 
983.2175.231

Până astăzi, 24.386 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 05.04.2021 (10:00) – 06.04.2021 (10:00) au fost raportate 196 de decese (109 bărbați și 87 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Argeș, Bacău, Bihor, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brașov, Brăila, Buzău, Călărași, Caraș-Severin, Cluj, Constanța, Covasna, Dâmbovița, Dolj, Galați, Gorj, Hunedoara, Hunedoara, Iași, Maramureș,  Mehedinți, Mureș, Neamț, Olt, Prahova, Satu Mare, Sălaj, Sibiu, Suceava, Timiș, Tulcea, Vaslui, Vrancea, Ilfov și Municipiul București.

Dintre acestea, 1 deces a fost înregistrat la categoria de vârstă 20-29 ani, 1 deces la categoria de vârstă 30-39 ani, 5 decese la categoria de vârstă 40-49 ani, 12 decese la categoria de vârstă 50-59 ani, 65 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 64 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 48 decese la categoria de peste 80 de ani.

184 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 7 pacienți decedați nu au prezentat comorbidități, iar pentru 5 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 14.052. Dintre acestea, 1.466 sunt internate la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 6.849.813 teste RT-PCR și 661.094 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 24.809 teste RT-PCR (15.422 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 9.387 la cerere) și 12.721 de teste rapide antigenice.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.