joi, octombrie 29, 2026
ActualitateEvenimentSănătate

4076 de cazuri de COVID-19 raportate în România! 92 de cazuri în Neamț! 14 aprilie

Până astăzi, 14 aprilie, pe teritoriul României, au fost confirmate 1.016.449 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19). 920.653 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 4.076 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv.

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
Alba19623963,67
Arad221781363,52
Argeș25404612,61
Bacău24702871,97
Bihor269211503,29
Bistrița-Năsăud11047472,51
Botoșani13450611,69
Brașov414201294,14
Brăila12405722,57
Buzău11666641,85
Caraș-Severin10225812,23
Călărași9463402,00
Cluj537293145,90
Constanța407601693,56
Covasna7687782,93
Dâmbovița21576562,12
Dolj251311002,34
Galați257961233,06
Giurgiu10432382,80
Gorj8926151,04
Harghita7492541,39
Hunedoara21509673,98
Ialomița10208462,66
Iași404521052,14
Ilfov427221606,78
Maramureș19827391,11
Mehedinți7728341,88
Mureș220411412,70
Neamț17540921,93
Olt13689591,82
Prahova322791122,65
Satu Mare12407471,65
Sălaj10257402,46
Sibiu24661813,18
Suceava23464360,88
Teleorman12719782,89
Timiș517171653,93
Tulcea7898422,27
Vaslui15324431,37
Vâlcea15378272,90
Vrancea9945601,56
Mun. București1725066685,87
Cazuri noi nealocate pe județe  2145-37 
1.016.4494.076

Până astăzi, 25.605 persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 13.04.2021 (10:00) – 14.04.2021 (10:00) au fost raportate 164 de decese (88 bărbați și 76 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Argeș, Bacău, Bihor, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brăila, Brașov, Buzău, Caraș-Severin, Călărași,  Constanța, Dâmbovița, Dolj, Galați, Gorj, Harghita, Hunedoara, Ialomița, Iași, Maramureș, Mehedinți, Mureș, Neamț, Prahova, Sălaj, Satu Mare, Sibiu, Teleorman, Timiș, Tulcea, Vâlcea, Vrancea, Ilfov și Municipiul București.

Dintre acestea, 1 deces a fost înregistrat la categoria de vârstă 30-39 ani, 4 decese la categoria de vârstă 40-49 ani, 20 decese la categoria de vârstă 50-59 ani, 44 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 51 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 44 decese la categoria de peste 80 de ani.

153 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 4 pacienți decedați nu au prezentat comorbidități, iar pentru 7 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 13.360. Dintre acestea, 1.521 sunt internate la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 7.035.734 de teste RT-PCR și 737.768 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 26.409 teste RT-PCR (16.775 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 9.634 la cerere) și 10.797 de teste rapide antigenice.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.