3611 cazuri de COVID-19 raportate în România! 56 de cazuri în Neamț! 5 aprilie

Până astăzi, 5 aprilie, pe teritoriul României, au fost confirmate 977.986 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19). 875.487 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 3.611 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv.

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
Alba18810533,80
Arad21190783,65
Argeș244851062,60
Bacău23915982,18
Bihor25700983,12
Bistrița-Năsăud10533232,42
Botoșani13031442,07
Brașov399781794,98
Brăila11828232,82
Buzău11155471,73
Caraș-Severin9732172,10
Călărași9128282,44
Cluj505872186,37
Constanța392501844,27
Covasna718422,78
Dâmbovița21004482,68
Dolj24204712,77
Galați247121543,31
Giurgiu10011433,23
Gorj8739141,57
Harghita7177181,34
Hunedoara204761084,57
Ialomița9825692,67
Iași39331902,53
Ilfov409311958,97
Maramureș19516151,41
Mehedinți7432292,18
Mureș209971072,58
Neamț16870562,08
Olt13238361,91
Prahova310461212,44
Satu Mare12023132,09
Sălaj9886202,84
Sibiu23757773,45
Suceava23037240,95
Teleorman12072432,88
Timiș500771275,14
Tulcea7567282,47
Vaslui14909361,55
Vâlcea14721693,11
Vrancea9562271,41
Mun. București16424710636,83
Cazuri noi nealocate pe județe4113*-288 
977.9863.611

Până astăzi, 24.190 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 04.04.2021 (10:00) – 05.04.2021 (10:00) au fost raportate 120 de decese (64 bărbați și 56 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Argeș, Bacău, Bihor, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brașov, Brăila, Călărași, Cluj, Constanța, Dâmbovița, Dolj, Harghita, Hunedoara, Ialomița, Maramureș,  Mehedinți, Neamț, Satu Mare, Sălaj, Sibiu, Suceava, Teleorman, Timiș, Vaslui, Vâlcea, Ilfov și Municipiul București.

Dintre acestea, 2 decese au fost înregistrate la categoria de vârstă 30-39 ani, 5 decese la categoria de vârstă 40-49 ani, 7 decese la categoria de vârstă 50-59 ani, 41 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 35 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 30 decese la categoria de peste 80 de ani.

116 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, iar 4 pacienți decedați nu au prezentat comorbidități.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 14.165. Dintre acestea, 1.478 sunt internate la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 6.825.004 teste RT-PCR și 648.373 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 8.452 de teste RT-PCR (6.013 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 2.439 la cerere) și 5.851 de teste rapide antigenice.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

%d blogeri au apreciat:

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close