joi, octombrie 29, 2026
ActualitateEvenimentSănătate

6651 de cazuri de COVID-19 raportate în România! 88 cazuri în Neamț! 25 martie

Până astăzi, 25 martie, pe teritoriul României, au fost confirmate 919.794 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19). 825.208 pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 6.651 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv.

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
Alba177351083,43
Arad197911453,13
Argeș231351161,98
Bacău226331781,84
Bihor241131682,67
Bistrița-Năsăud9916631,97
Botoșani123151291,63
Brașov374912964,98
Brăila11065792,42
Buzău10494651,20
Caraș-Severin9233581,63
Călărași8563362,02
Cluj466823755,47
Constanța366673423,80
Covasna6695851,90
Dâmbovița200501192,60
Dolj22638942,73
Galați230052292,49
Giurgiu9319723,38
Gorj8374642,33
Harghita6856511,11
Hunedoara189952274,38
Ialomița9168602,01
Iași374242412,23
Ilfov373223247,91
Maramureș18987582,15
Mehedinți6958421,93
Mureș197671301,85
Neamț15933882,01
Olt12527651,62
Prahova294241441,73
Satu Mare11495832,33
Sălaj9410633,27
Sibiu224891073,04
Suceava22510461,06
Teleorman11254912,20
Timiș473343856,14
Tulcea7098461,69
Vaslui14296521,40
Vâlcea13786952,73
Vrancea9135431,33
Mun. București15315121716,50
Cazuri noi nealocate pe județe4561*-782 
919.7946.651

Până astăzi, 22.719 persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 24.03.2021 (10:00) – 25.03.2021 (10:00) au fost raportate 140 de decese (78 bărbați și 62 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Argeș, Arad, Municipiul București, Bacău, Bihor, Bistrița-Năsăud, Brăila, Botoșani, Brașov, Buzău, Cluj, Caraș-Severin, Constanța, Covasna, Dâmbovița, Dolj, Gorj, Galați, Hunedoara, Harghita, Ilfov, Ialomița, Iași, Mehedinți, Maramureș, Mureș, Neamț, Olt, Prahova, Sibiu, Sălaj, Satu Mare, Suceava, Tulcea, Timiș, Vâlcea, Vrancea, Vaslui.

Dintre acestea, 3 decese au fost înregistrate la categoria de vârstă 30-39 ani, 4 decese la categoria de vârstă 40-49 ani, 16 decese la categoria de vârstă 50-59 ani, 36 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 39 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 42 decese la categoria de peste 80 de ani.

133 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 1 pacient decedat nu a prezentat comorbidități, iar pentru 6 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 12.336. Dintre acestea, 1.348 sunt internate la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 6.579.391 de teste RT-PCR și 543.346 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 30.233 de teste RT-PCR (19.207 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 11.026 la cerere) și 11.746 de teste rapide antigenice.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.