joi, octombrie 29, 2026
ActualitateEvenimentSănătate

6204 cazuri de COVID-19 raportate în România! 76 cazuri în Neamț! 30 martie

Până astăzi, 30 martie, pe teritoriul României, au fost confirmate 946.647 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

845.357 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 6.204 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv.

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
Alba181901083,68
Arad204011243,48
Argeș23694962,34
Bacău23173952,07
Bihor247751732,90
Bistrița-Năsăud10143622,28
Botoșani12653721,96
Brașov386372615,16
Brăila11472682,89
Buzău10748521,44
Caraș-Severin9436401,89
Călărași8846602,39
Cluj483274415,90
Constanța378921864,24
Covasna6923462,52
Dâmbovița20511982,69
Dolj23409592,89
Galați237611413,01
Giurgiu9630433,41
Gorj8553262,16
Harghita6978321,18
Hunedoara196371374,71
Ialomița9416742,37
Iași382901662,47
Ilfov392675719,12
Maramureș19239681,75
Mehedinți7170342,23
Mureș20279962,30
Neamț16367762,10
Olt12844411,77
Prahova300601402,04
Satu Mare11737802,29
Sălaj9622413,02
Sibiu230821153,43
Suceava22754601,04
Teleorman116121062,57
Timiș486382856,00
Tulcea7344562,30
Vaslui14579801,52
Vâlcea14170672,91
Vrancea9302531,27
Mun. București15834613317,02
Cazuri noi nealocate pe județe4740*244 
946.6476.204

Până astăzi, 23.409 persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 29.03.2021 (10:00) – 30.03.2021 (10:00) au fost raportate 175 de decese (104 bărbați și 71 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Argeș, Bacău, Bihor, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brăila, Brașov, Buzău, Călărași, Caraș-Severin, Cluj, Constanța, Dâmbovița, Dolj, Galați, Gorj, Harghita, Hunedoara, Iași, Maramureș, Mehedinți, Neamț, Olt, Prahova, Satu Mare, Sălaj, Sibiu, Suceava, Teleorman, Timiș, Tulcea, Vaslui, Vrancea, Ilfov și Municipiul București.

Dintre acestea, 3 decese au fost înregistrate la categoria de vârstă 30-39 ani, 7 decese la categoria de vârstă 40-49 ani, 12 decese la categoria de vârstă 50-59 ani, 51 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 59 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 43 decese la categoria de peste 80 de ani.

170 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 3 pacienți decedați nu au prezentat comorbidități, iar pentru 2 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 13.257. Dintre acestea, 1.405 sunt internate la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 6.685.665 de teste RT-PCR și 591.149 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 27.234 de teste RT-PCR (17.254 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 9.980 la cerere) și 13.153 de teste rapide antigenice.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.