joi, octombrie 29, 2026
ActualitateEvenimentSănătate

6136 de cazuri de COVID-19 raportate în România! 114 cazuri în Neamț! 24 martie

Până astăzi, 24 martie, pe teritoriul României, au fost confirmate 913.143 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19). 819.799 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 6.136 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv.

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
Alba176271463,41
Arad196461463,00
Argeș230191351,92
Bacău22455921,79
Bihor239451392,64
Bistrița-Năsăud9853991,94
Botoșani12186671,62
Brașov371952254,88
Brăila10986342,37
Buzău10429691,19
Caraș-Severin9175701,61
Călărași8527621,98
Cluj463073885,25
Constanța363251323,72
Covasna6610781,72
Dâmbovița199311212,56
Dolj225441612,74
Galați22776812,42
Giurgiu92471093,14
Gorj8310652,36
Harghita6805381,09
Hunedoara187682034,28
Ialomița9108722,00
Iași371832032,22
Ilfov369983487,86
Maramureș18929582,19
Mehedinți6916481,93
Mureș196371251,81
Neamț158451142,00
Olt12462231,61
Prahova292801331,70
Satu Mare11412912,35
Sălaj9347713,31
Sibiu223821423,04
Suceava22464601,08
Teleorman11163812,19
Timiș469493046,13
Tulcea7052461,61
Vaslui14244691,40
Vâlcea136911222,75
Vrancea9092501,29
Mun. București15098010926,37
Cazuri noi nealocate pe județe5343*224 
913.1436.136

Până astăzi, 22.579 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 23.03.2021 (10:00) – 24.03.2021 (10:00) au fost raportate 137 de decese (69 bărbați și 68 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Argeș, Bacău, Bihor, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brăila, Brașov, Buzău, Călărași, Caraș-Severin, Cluj, Constanța, Dâmbovița, Dolj, Galați, Gorj, Harghita, Hunedoara, Ialomița, Maramureș, Mehedinți, Mureș, Neamț, Olt, Prahova, Sălaj, Satu Mare, Sibiu, Suceava, Timiș, Tulcea, Vaslui, Vâlcea, Vrancea, Ilfov și București.

Dintre acestea, 2 decese au fost înregistrate la categoria de vârstă 30-39 ani, 2 decese la categoria de vârstă 40-49 ani, 14 decese la categoria de vârstă 50-59 ani, 26 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 54 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 39 decese la categoria de peste 80 de ani.

130 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 3 pacienți decedați nu au prezentat comorbidități, iar pentru 4 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 12.359. Dintre acestea, 1.351 sunt internate la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 6.549.158 de teste RT-PCR și 531.600 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 28.363 de teste RT-PCR (18.825 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 9.538 la cerere) și 11.878 de teste rapide antigenice.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.