joi, octombrie 29, 2026
ActualitateEvenimentSănătate

5593 de cazuri de COVID-19 raportate în România! 115 cazuri în Neamț! 19 martie

Până astăzi, 19 martie, pe teritoriul României, au fost confirmate 886.752 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19). 798.985 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 5.593 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv.

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
Alba17134963,23
Arad190951592,70
Argeș225151471,60
Bacău219331311,52
Bihor233341372,42
Bistrița-Năsăud9567791,73
Botoșani11902581,55
Brașov360772164,38
Brăila10712742,07
Buzău10210491,05
Caraș-Severin8966531,42
Călărași8247641,57
Cluj447312954,02
Constanța355362483,47
Covasna6428381,47
Dâmbovița19410912,34
Dolj218621622,22
Galați222241522,05
Giurgiu8845782,68
Gorj8067692,33
Harghita6671360,99
Hunedoara180432663,80
Ialomița8887481,75
Iași363371592,00
Ilfov355563796,37
Maramureș18667752,26
Mehedinți6704491,78
Mureș191971041,61
Neamț154751151,88
Olt12249741,34
Prahova287561201,40
Satu Mare11112532,29
Sălaj9072543,04
Sibiu217891612,63
Suceava22174661,01
Teleorman10859701,92
Timiș454253245,96
Tulcea6873331,34
Vaslui13950501,34
Vâlcea13280672,50
Vrancea8919391,22
Mun. București14455910314,64
Cazuri noi nealocate pe județe5403*-176 
886.7525.593 

Până astăzi, 22.020 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 18.03.2021 (10:00) – 19.03.2021 (10:00) au fost raportate 143 de decese (87 bărbați și 56 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Argeș, Arad, Bacău, Bihor, Botoșani, Brașov, Caraș-Severin, Călărași, Cluj, Constanța, Covasna, Dâmbovița, Dolj, Galați, Gorj, Harghita, Hunedoara, Iași, Maramureș, Mehedinți, Neamț, Satu Mare, Sibiu, Suceava, Teleorman, Timiș, Tulcea, Vaslui, Vâlcea, Vrancea, Ilfov și București.

Dintre acestea, 1 deces a fost înregistrat la categoria de vârstă 30-39 ani, 7 decese la categoria de vârstă 40-49 ani, 10 decese la categoria de vârstă 50-59 ani, 42 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 41 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 42 decese la categoria de peste 80 de ani.

140 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 1 pacient decedat nu a prezentat comorbidități, iar pentru 2 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 11.632. Dintre acestea, 1.313 sunt internate la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 6.445.769  de teste RT-PCR și 484.572 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 28.337 de teste RT-PCR (16.882 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 11.455 la cerere) și 10.333 de teste rapide antigenice.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.