joi, octombrie 29, 2026
ActualitateEvenimentSănătate

4989 de cazuri noi de COVID-19 raportate în România! 53 de cazuri în Neamț! 9 martie

Până astăzi, 9 martie, pe teritoriul României, au fost confirmate 835.552 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19). 767.219 pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 4.989 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv.

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
Alba161721042,23
Arad17990741,93
Argeș21637511
Bacău20963431,12
Bihor221241041,64
Bistrița-Năsăud9077301,13
Botoșani11350831,21
Brașov336641963,13
Brăila10075270,96
Buzău9795300,67
Caraș-Severin8582360,99
Călărași7844340,91
Cluj421172763,29
Constanța331872121,93
Covasna6121410,90
Dâmbovița184531581,63
Dolj204901211,64
Galați211291931,43
Giurgiu8278391,96
Gorj7424852,06
Harghita6407230,69
Hunedoara166121822,69
Ialomița8468471,10
Iași346811431,39
Ilfov327982133,61
Maramureș177751312,38
Mehedinți6298411,15
Mureș18413710,98
Neamț14582531,32
Olt11725170,99
Prahova27779350,79
Satu Mare104131221,99
Sălaj8451592,29
Sibiu207571491,88
Suceava215681191,01
Teleorman10263561,40
Timiș418983075,19
Tulcea6607280,99
Vaslui13424901,07
Vâlcea12497791,81
Vrancea8525370,90
Mun. București1354087433,16
Cazuri noi nealocate pe județe3731*307 
835.5524.989 

Până astăzi, 21.056 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 08.03.2021 (10:00) – 09.03.2021 (10:00) au fost raportate 93 de decese (56 bărbați și 37 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Argeș, Bacău, Bistrița-Năsăud, Brașov, Buzău, Caraș-Severin, Cluj, Constanța, Dâmbovița, Dolj, Galați, Gorj, Harghita, Iași, Maramureș, Mehedinți, Neamț, Olt, Prahova, Satu Mare, Sălaj, Sibiu, Suceava, Timiș, Tulcea, Vaslui, Vrancea și București.

Dintre acestea, 1 deces a fost înregistrat la categoria de vârstă 10-19 ani, 1 deces la categoria de vârstă 30-39 ani, 5 decese la categoria de vârstă 40-49 ani, 13 decese la categoria de vârstă 50-59 ani, 18 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 25 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 30 decese la categoria de peste 80 de ani.

91 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, iar 2 pacienți decedați nu au prezentat comorbidități.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 10.157. Dintre acestea, 1.126 sunt internate la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 6.203.750 de teste RT-PCR și 370.579 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 24.469 teste RT-PCR (15.338 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 9.131 la cerere) și 11.150 de teste rapide antigenice.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.