3923 de cazuri noi de COVID-19 raportate în România! 75 de cazuri în Neamț! 25 februarie

Până astăzi, 25 februarie, pe teritoriul României, au fost confirmate 791.971 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19). 733.616 pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 3.923 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv.

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
Alba15381802,33
Arad170961071,37
Argeș21005380,63
Bacău20126771,14
Bihor21121540,88
Bistrița-Năsăud8719270,81
Botoșani10830301,13
Brașov316681832,62
Brăila9744280,69
Buzău9488270,6
Caraș-Severin8276480,92
Călărași7561110,66
Cluj394521772,66
Constanța317901651,31
Covasna5901210,75
Dâmbovița17671871,19
Dolj19207681,45
Galați20213981,08
Giurgiu7742400,97
Gorj6700371,51
Harghita6190210,66
Hunedoara154241102,14
Ialomița8160220,85
Iași333411351,06
Ilfov310301972,58
Maramureș166331603,08
Mehedinți5988230,86
Mureș17853520,95
Neamț13851751,04
Olt11259380,76
Prahova27159460,67
Satu Mare9691651,75
Sălaj7893441,6
Sibiu19843671,68
Suceava20808831,19
Teleorman9773411,15
Timiș381374124,45
Tulcea6375180,69
Vaslui12896500,97
Vâlcea11774571,18
Vrancea8186260,6
Mun. București1279305232,42
Cazuri noi nealocate pe județe2086*255 
791.9713.923

Până astăzi, 20.167 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 24.02.2021 (10:00) – 25.02.2021 (10:00) au fost raportate 81 de decese (39 bărbați și 42 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Bacău, Bihor, Bistrița-Năsăud, Brăila, Botoșani, Brașov, Caraș-Severin, Călărași, Dâmbovița, Galați, Gorj, Hunedoara, Iași, Maramureș, Mehedinți, Mureș, Neamț, Prahova, Sălaj, Satu Mare, Sibiu, Suceava, Timiș, Vaslui, Vrancea, Ilfov și București.

Dintre acestea, 3 decese au fost înregistrate la categoria de vârstă 40-49 de ani, 6 decese la categoria de vârstă 50-59 ani, 21 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 30 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 21 decese la categoria de peste 80 de ani.

77 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 3 pacienți decedați nu au prezentat comorbidități, iar pentru 1 pacient decedat nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 7.640. Dintre acestea, 985 sunt internate la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 5.959.349 teste RT-PCR și 279.446 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 28.141 de teste RT-PCR (18.390 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 9.751 la cerere) și 8.706 teste rapide antigenice.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

%d blogeri au apreciat:

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close