2721 cazuri noi de COVID-19 raportate în România! 50 de cazuri în Neamț! 20 februarie

Până astăzi, 20 februarie, pe teritoriul României, au fost confirmate 777.276 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19). 722.484 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 2.721 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv.

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
Alba150721022,04
Arad16742691,28
Argeș20833430,54
Bacău19825931,1
Bihor20867400,78
Bistrița-Năsăud8599200,7
Botoșani10642321,1
Brașov310251332,35
Brăila9636120,6
Buzău9363150,57
Caraș-Severin8148330,86
Călărași7499220,69
Cluj385531062,41
Constanța31386821,29
Covasna581970,74
Dâmbovița17346500,94
Dolj18838841,3
Galați19898670,99
Giurgiu757840,72
Gorj6487491,36
Harghita6087100,53
Hunedoara15051951,61
Ialomița8060160,86
Iași32908890,72
Ilfov30385752,23
Maramureș15971982,92
Mehedinți5876170,68
Mureș17656450,98
Neamț13622500,99
Olt11117350,77
Prahova26945310,67
Satu Mare9413601,72
Sălaj7719261,46
Sibiu19528611,4
Suceava20481691,24
Teleorman9632191,21
Timiș367082443,9
Tulcea6308190,64
Vaslui12708450,91
Vâlcea11555280,89
Vrancea8064170,43
Mun. București1256503222,12
Cazuri noi nealocate pe județe1676*187 
777.2762.721

Până astăzi, 19.795 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 19.02.2021 (10:00) – 20.02.2021 (10:00) au fost raportate 57 de decese (32 bărbați și 25 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Arad, Bacău, Bihor, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brăila, Brașov, Călărași, Constanța, Covasna, Dâmbovița, Dolj, Galați, Gorj, Maramureș, Mehedinți, Olt, Sibiu, Suceava, Tulcea, Vâlcea, Vaslui și Municipiul București.

Dintre acestea, 1 deces a fost înregistrat la categoria de vârstă 30-39 de ani, 2 decese la categoria de vârstă 40-49 ani, 8 decese la categoria de vârstă 50-59 ani, 14 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 23 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 9 decese la categoria de peste 80 de ani.

53 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, iar pentru 4 pacienți decedați nu au fost raportate până în prezent comorbidități.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 7.042. Dintre acestea, 963 sunt internate la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 5.861.921 de teste RT-PCR și 245.783 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 24.020 de teste RT-PCR (13.604 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 10.416 la cerere) și 7.462 teste rapide antigenice.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

%d blogeri au apreciat:

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close