2676 de cazuri noi de COVID-19 raportate în România! 35 de cazuri în Neamț! 16 februarie

Până astăzi, 16 februarie, pe teritoriul României, au fost confirmate 765.970 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19). 711.977 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 2.676 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv.

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
Alba14755622,06
Arad16458361,2
Argeș20702150,54
Bacău19494440,96
Bihor20677330,75
Bistrița-Năsăud8527270,74
Botoșani10457501,12
Brașov304931112,22
Brăila9563160,58
Buzău9279180,55
Caraș-Severin8038110,91
Călărași7426190,71
Cluj379641752,47
Constanța31067801,28
Covasna5762160,6
Dâmbovița17157500,84
Dolj18454231,29
Galați19644390,87
Giurgiu7531110,73
Gorj6325331,33
Harghita6027110,58
Hunedoara14680681,7
Ialomița7978330,87
Iași32516650,79
Ilfov299451132,08
Maramureș154791523,01
Mehedinți5809230,75
Mureș17433331,03
Neamț13428351,04
Olt11018500,73
Prahova26762320,72
Satu Mare9179811,63
Sălaj7597171,5
Sibiu19238651,26
Suceava20143671,32
Teleorman9495391,2
Timiș356922493,76
Tulcea624280,52
Vaslui12554400,9
Vâlcea11414210,78
Vrancea7980170,39
Mun. București1240293762,09
Cazuri noi nealocate pe județe1559*212 
765.9702.676

Până astăzi, 19.526 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 15.02.2021 (10:00) – 16.02.2021 (10:00) au fost raportate 81 de decese (42 bărbați și 39 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Bacău, Bihor, Botoșani, Brașov, Buzău, Călărași, Cluj, Constanța, Dolj, Galați, Gorj, Harghita, Hunedoara, Ialomița, Iași, Maramureș, Neamț, Olt, Prahova, Satu Mare, Sibiu, Suceava, Teleorman, Timiș, Tulcea, Vaslui, Vâlcea și  București.

Dintre acestea, 2 decese au fost înregistrate la categoria de vârstă 30-39 ani, 4 decese la categoria de vârstă 40-49 ani, 4 decese la categoria de vârstă 50-59 ani, 15 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 33 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 23 decese la categoria de peste 80 de ani.

80 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, iar pentru 1 pacient decedat nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 7.045. Dintre acestea, 943 sunt internate la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 5.749.521 de teste RT-PCR și 215.088 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 23.951 de teste RT-PCR (14.874 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 9.077 la cerere) și 8.811 teste rapide antigenice.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

%d blogeri au apreciat:

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close