joi, octombrie 29, 2026
ActualitateEvenimentSănătate

2611 cazuri noi de COVID-19 raportate în România! 71 de cazuri în Neamț! 6 februarie

Până astăzi, 6 februarie, pe teritoriul României, au fost confirmate 743.343 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19). 689.474 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 2.611 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv.

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
Alba14215751,83
Arad15981411,05
Argeș20447420,64
Bacău18955510,91
Bihor20349511,21
Bistrița-Năsăud8363170,89
Botoșani10104411,39
Brașov29378962,11
Brăila9430180,67
Buzău9089170,51
Caraș-Severin7845211,14
Călărași7268210,91
Cluj363751142,34
Constanța30368801,38
Covasna5647220,73
Dâmbovița16797371,04
Dolj17841881,14
Galați19193301,24
Giurgiu7397170,78
Gorj5970361,07
Harghita5905170,62
Hunedoara14051671,55
Ialomița7790250,97
Iași31842791,03
Ilfov29066542,28
Maramureș14339812,88
Mehedinți5679120,81
Mureș17049471,1
Neamț13020711,22
Olt10718160,59
Prahova26352440,87
Satu Mare8689241,71
Sălaj7353261,67
Sibiu18769701,06
Suceava194521051,58
Teleorman914991,1
Timiș336222393,38
Tulcea6144130,6
Vaslui12221350,91
Vâlcea11191170,95
Vrancea7835170,36
Mun. București1203173041,87
Cazuri noi nealocate pe județe1778*324 
743.3432.611

Până astăzi, 18.809 persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 05.02.2021 (10:00) – 06.02.2021 (10:00) au fost raportate 61 de decese (33 bărbați și 28 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Argeș, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brăila, Brașov, Caraș-Severin, Cluj, Constanța, Dolj, Galați, Harghita, Hunedoara, Maramureș, Mehedinți, Mureș, Neamț, Sălaj, Satu Mare, Sibiu,  Suceava, Timiș, Tulcea, Vaslui și București.

Dintre acestea, 3 decese au fost înregistrate la categoria de vârstă 40-49 ani, 1 deces la categoria de vârstă 50-59 ani, 13 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 23 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 21 decese la categoria de peste 80 de ani.

59 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 1 pacient decedat nu a prezentat comorbidități, iar pentru 1 pacient decedat nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 7.347. Dintre acestea, 963 sunt internate la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 5.569.782 de teste RT-PCR și 157.093 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 21.646 de teste RT-PCR (12.037 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 9.609 la cerere) și 5.527 de teste rapide antigenice.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.