joi, octombrie 29, 2026
ActualitateEvenimentSănătate

2580 de cazuri noi de COVID-19 raportate în România! 36 de cazuri în Neamț! 5 februarie

Până astăzi, 5 februarie, pe teritoriul României, au fost confirmate 740.732 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19). 686.692 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 2.580 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv.

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
Alba14140771,75
Arad15940471,03
Argeș20405430,65
Bacău18904490,94
Bihor20298321,23
Bistrița-Năsăud8346240,93
Botoșani10063391,4
Brașov292821372,13
Brăila941250,69
Buzău9072130,49
Caraș-Severin7824351,26
Călărași7247220,68
Cluj362611552,4
Constanța30288751,41
Covasna562570,67
Dâmbovița16760241,03
Dolj17753681,14
Galați19163621,24
Giurgiu7380170,78
Gorj5934391,03
Harghita5888280,61
Hunedoara13984681,68
Ialomița7765300,93
Iași31763811,06
Ilfov290121152,24
Maramureș142581262,96
Mehedinți5667220,81
Mureș17002451,09
Neamț12949361,25
Olt10702320,47
Prahova26308560,88
Satu Mare8665591,7
Sălaj7327271,7
Sibiu18699371,09
Suceava193471041,62
Teleorman9140401,05
Timiș333832183,29
Tulcea6131140,64
Vaslui12186450,93
Vâlcea11174150,97
Vrancea7818110,36
Mun. București1200133381,9
Cazuri noi nealocate pe județe1454*63 
740.7322.580

Până astăzi, 18.748 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 04.02.2021 (10:00) – 05.02.2021 (10:00) au fost raportate 73 de decese (46 bărbați și 27 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Argeș, Bacău, Bihor, Brăila, Brașov, Buzău, Călărași, Caraș-Severin, Cluj, Covasna, Dolj, Giurgiu, Gorj, Harghita, Hunedoara, Ialomița, Iași, Maramureș, Mehedinți, Neamț, Sibiu,  Suceava, Timiș, Vaslui, Ilfov și București.

Dintre acestea, 1 deces a fost înregistrat la categoria de vârstă 30-39 ani, 4 decese la categoria de vârstă 40-49 ani, 8 decese la categoria de vârstă 50-59 ani, 17 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 24 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 19 decese la categoria de peste 80 de ani.

68 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 4 pacienți decedați nu au prezentat comorbidități, iar pentru 1 pacient decedat nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 7.483. Dintre acestea, 954 sunt internate la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 5.548.136 de teste RT-PCR și 151.566 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 24.310 teste RT-PCR (16.316 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 8.994 la cerere) și 7.442 de teste rapide antigenice.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.