1634 de cazuri noi de COVID-19 raportate în România! 10 cazuri în Neamț! 22 februarie

Până astăzi, 22 februarie, pe teritoriul României, au fost confirmate 781.329 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19). 725.526 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 1.634 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv.

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba15151202,04
2.Arad16846411,44
3.Argeș20885190,56
4.Bacău19938501,13
5.Bihor20916250,78
6.Bistrița-Năsăud8627130,71
7.Botoșani10710361,14
8.Brașov31179362,46
9.Brăila965360,61
10.Buzău9406140,58
11.Caraș-Severin8185100,95
12.Călărași7523120,7
13.Cluj388601382,52
14.Constanța31475401,26
15.Covasna58410,67
16.Dâmbovița17430420,97
17.Dolj189961011,37
18.Galați19964260,93
19.Giurgiu7642210,84
20.Gorj6555291,41
21.Harghita610680,54
22.Hunedoara15120371,94
23.Ialomița8084150,81
24.Iași33034430,73
25.Ilfov30602962,32
26.Maramureș16164702,94
27.Mehedinți5914130,74
28.Mureș17727360,98
29.Neamț13664100,94
30.Olt11161210,79
31.Prahova27013250,68
32.Satu Mare9466191,7
33.Sălaj7763151,5
34.Sibiu19633731,42
35.Suceava20569291,23
36.Teleorman965961,18
37.Timiș371201774,03
38.Tulcea6322140,6
39.Vaslui12757240,9
40.Vâlcea11611500,93
41.Vrancea808660,4
42.Mun. București1265824552,36
43.Cazuri noi nealocate pe județe1390*-287 
 TOTAL781.3291.634

Până astăzi, 19.894 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 21.02.2021 (10:00) – 22.02.2021 (10:00) au fost raportate 47 de decese (31 bărbați și 16 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Bacău, Botoșani, Călărași, Caraș-Severin, Cluj, Hunedoara, Maramureș, Olt, Sibiu, Timiș, Vâlcea și Municipiul București.

Dintre acestea, 1 deces a fost înregistrat la categoria de vârstă 30-39 de ani, 2 decese la categoria de vârstă 40-49 ani, 7 decese la categoria de vârstă 50-59 ani, 13 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 13 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 11 decese la categoria de peste 80 de ani.

46 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, iar 1 pacient decedat nu a prezentat comorbidități.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 7.461. Dintre acestea, 972 sunt internate la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 5.881.162 de teste RT-PCR și 253.442 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 6.279 de teste RT-PCR (4.360 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 1.919 la cerere) și 3.976 teste rapide antigenice

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

%d blogeri au apreciat:

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close