joi, octombrie 29, 2026
ActualitateEvenimentSănătate

1313 cazuri noi de COVID-19 raportate în România! 12 cazuri în Neamț! 1 februarie

Până astăzi, 1 februarie, pe teritoriul României, au fost confirmate 730.056 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19). 675.767 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 1.313 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv.

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba13850271,53
2.Arad15751171,2
3.Argeș20271390,72
4.Bacău18723301,06
5.Bihor20099201,39
6.Bistrița-Năsăud825050,98
7.Botoșani9872201,53
8.Brașov28851472,12
9.Brăila933350,81
10.Buzău9009130,5
11.Caraș-Severin7697121,3
12.Călărași718190,78
13.Cluj355871362,38
14.Constanța29963361,46
15.Covasna555870,67
16.Dâmbovița16601191,12
17.Dolj17494481,12
18.Galați18891561,33
19.Giurgiu7316170,94
20.Gorj5784170,85
21.Harghita581350,57
22.Hunedoara13635241,47
23.Ialomița7674110,89
24.Iași31332420,87
25.Ilfov28623612,57
26.Maramureș13751902,71
27.Mehedinți557970,72
28.Mureș16716181,03
29.Neamț12761121,3
30.Olt10584140,5
31.Prahova26103190,96
32.Satu Mare8419–1,68
33.Sălaj7196121,9
34.Sibiu18496440,96
35.Suceava18926401,67
36.Teleorman897751,02
37.Timiș325301103,18
38.Tulcea6089130,85
39.Vaslui12027280,99
40.Vâlcea11081171,04
41.Vrancea776450,47
42.Mun. București1187592742,02
43.Cazuri noi nealocate pe județe1140*-118 
 TOTAL730.0561.313

Până astăzi, 18.402 persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 31.01.2021 (10:00) – 01.02.2021 (10:00) au fost raportate 67 de decese (31 bărbați și 36 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Bacău, Bihor, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Buzău, Caraș-Severin, Cluj, Dâmbovița, Dolj, Gorj, Hunedoara, Maramureș, Neamț, Sălaj, Sibiu, Suceava, Timiș, Tulcea, Vâlcea, Ilfov și București.

Dintre acestea, 1 deces a fost înregistrat la categoria de vârstă 40-49 ani, 5 decese la categoria de vârstă 50-59 ani, 23 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 13 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 25 decese la categoria de peste 80 de ani.

64 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 2 pacienți decedați nu au prezentat comorbidități, iar pentru 1 pacient decedat nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 7.895. Dintre acestea, 971 sunt internate la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 5.449.538 de  teste RT-PCR și 121.305 teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 5.801 teste RT-PCR (4.033 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 1.768 la cerere) și 3.194 de teste rapide antigenice.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.