Reprogramări la vaccinare începând cu 28 ianuarie! Avem un deficit de 117.000 de doze (video)

  • Președintele Comitetului național de coordonare a activităților privind vaccinarea împotriva SARS-CoV-2, Valeriu Gheorghiță, a anunțat că amână cu 10 zile vaccinarea a peste 35.000 de români. Este vorba despre angajați din domenii esențiale care au fost programați deja.

Motivul amânării este un deficit de 117.000 de doze de vaccin. Acest deficit este generat în mare parte de faptul că în săptămâna 18-24 ianuarie au fost recepționate cu circa 51,3% mai puține doze decât trebuiau să fie alocate, reprezentând de fapt 93.340 de doze.

Această amânare nu va afecta doza de rapel, vaccinarea persoanelor cu boli cronice, vaccinarea persoanelor cu vârsta peste 65 de ani și respectiv a persoanelor din centrele medico-sociale, din centrele de dializă, persoanele nedeplasabile de la domiciliu.

Valeriu Gheorghiță,  președintele Comitetului național de coordonare a activităților privind vaccinarea împotriva SARS-CoV-2:

Începând cu data de 28 ianuarie se reprogramează cu 10 zile toate persoanele care deservesc activități esențiale pentru doza unu, ceea ce reprezintă 35.304 persoane, vor fi reprogramate în ordinea programării, din 28 ianuarie, prima zi va fi 8 februarie. Practic, persoanele programate în intervalul 28 ianuarie – 11 februarie se translatează cu 10 zile mai târziu, începând cu data de 8 februarie, în ordinea programării inițiale.

Astfel, intervalul de programări 28 ianuarie – 15 februarie se decalează cu zece zile pentru 35.000 de persoane care ar fi urmat să fie vaccinate cu prima doză.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

%d blogeri au apreciat: