4424 de cazuri noi de COVID-19 raportate în România! 82 de cazuri în Neamț! 13 ianuarie

Până astăzi, 13 ianuarie, pe teritoriul României, au fost confirmate 681.392 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19). 610.122 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 4.424 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv.

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba12947711,94
2.Arad14792831,47
3.Argeș19564731,62
4.Bacău174421131,6
5.Bihor189121032,07
6.Bistrița-Năsăud7805361,56
7.Botoșani8884561,48
8.Brașov268171392,67
9.Brăila8871482,00
10.Buzău8662420,93
11.Caraș-Severin7031722,16
12.Călărași6743301,48
13.Cluj325342683,72
14.Constanța281981722,89
15.Covasna5299291,05
16.Dâmbovița15674681,82
17.Dolj163211301,65
18.Galați174611072,37
19.Giurgiu683881,67
20.Gorj5323290,78
21.Harghita5520290,62
22.Hunedoara124671081,67
23.Ialomița7242221,66
24.Iași292921121,45
25.Ilfov265082614,71
26.Maramureș118311142,44
27.Mehedinți5281211,09
28.Mureș15826951,38
29.Neamț11778821,49
30.Olt10018630,69
31.Prahova250031131,31
32.Satu Mare7507761,4
33.Sălaj6588481,78
34.Sibiu17721471,73
35.Suceava16891951,54
36.Teleorman8362791,8
37.Timiș289243034,13
38.Tulcea5748411,46
39.Vaslui112311231,84
40.Vâlcea10396241,61
41.Vrancea7387230,64
42.Mun. București1100677223,77
43.Cazuri noi nealocate pe județe3686*146 
 TOTAL681.3924.424

Până astăzi, 16.969 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 12.01.2021 (10:00) – 13.01.2021 (10:00) au fost raportate 88 de decese (57 bărbați și 31 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Argeș, Bihor, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brăila, Buzău, Călărași, Caraș-Severin, Constanța, Dâmbovița, Dolj, Galați, Harghita, Ialomița, Iași, Maramureș,  Prahova, Satu Mare, Sibiu, Suceava, Timiș, Vâlcea și București.

Dintre acestea, 1 deces a fost înregistrat la categoria de vârstă 30-39 ani, 7 decese la categoria de vârstă 50-59 ani, 24 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 39 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 17 decese la categoria de peste 80 de ani.

84 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, iar pentru 4 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 8.751. Dintre acestea, 1.081 sunt internate la ATI. 

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 5.077.520 de teste RT-PCR și 23.872 de teste rapide antigenice.

În ultimele 24 de ore au fost efectuate 28.361 de teste RT-PCR (18.552 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 9.809 la cerere) și 4.476 de teste rapide antigenice.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

%d blogeri au apreciat:

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close