3130 de cazuri noi de COVID-19 raportate în România! 19 cazuri în Neamț! 4 ianuarie

Până astăzi, 4 ianuarie, pe teritoriul României, au fost confirmate 643.559 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).  577.198 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 3.130 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv.

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos. 

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba12392551,74
2.Arad14156411,36
3.Argeș187781091,59
4.Bacău16534601,25
5.Bihor17912861,7
6.Bistrița-Năsăud744731,51
7.Botoșani8358351,44
8.Brașov25515352,48
9.Brăila8340182,07
10.Buzău8337200,93
11.Caraș-Severin6513431,6
12.Călărași6383201,31
13.Cluj302441832,94
14.Constanța266211432,75
15.Covasna505650,73
16.Dâmbovița14892421,46
17.Dolj15420751,29
18.Galați16228661,72
19.Giurgiu6425521,71
20.Gorj5106150,57
21.Harghita534660,4
22.Hunedoara11774331,31
23.Ialomița6900491,82
24.Iași276811271,19
25.Ilfov246472534,16
26.Maramureș108911181,69
27.Mehedinți5066221,16
28.Mureș15213411,25
29.Neamț11140 190,97
30.Olt9529190,67
31.Prahova24142691,3
32.Satu Mare706711,02
33.Sălaj625711,02
34.Sibiu17134261,39
35.Suceava15910521,23
36.Teleorman7812291,99
37.Timiș264501843,12
38.Tulcea5468271,49
39.Vaslui10506271,64
40.Vâlcea9961211,32
41.Vrancea7146150,51
42.Mun. București102694 5223,43
43.Cazuri noi nealocate pe județe4168*363 
 TOTAL643.5593.130

Până astăzi, 16.057 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 03.01.2021 (10:00) – 04.01.2021 (10:00) au fost raportate 78 de decese (46 bărbați și 32 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din  Arad, Argeș, Bacău, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brăila, Brașov, Cluj, Constanța, Dâmbovița, Dolj, Gorj, Iași, Maramureș, Mehedinți, Prahova, Sibiu, Teleorman, Timiș, Vâlcea și București.

Dintre acestea, 1 deces a fost înregistrat la categoria de vârstă 30-39 de ani, 2 decese la categoria de vârstă 40-49 ani, 3 decese la categoria de vârstă 50-59 ani, 13 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 30 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 29 decese la categoria de peste 80 de ani.

75 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, pentru 1 pacient decedat nu au fost înregistrate comorbidități, iar pentru 2 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 9.148. Dintre acestea, 1.100 sunt internate la ATI.  

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 4.837.361 de teste. Dintre acestea, 9.550 au fost efectuate în ultimele 24 de ore, 6.320 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 3.230 la cerere.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

%d blogeri au apreciat:

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close