joi, octombrie 29, 2026
ActualitateEvenimentSănătate

3082 de cazuri noi de COVID-19 raportate în România! 101 cazuri în Neamț! 10 ianuarie

Până astăzi, 10 ianuarie, pe teritoriul României, au fost confirmate 671.284 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19). 598.610 pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 3.082 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv.

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
Alba12811692,02
Arad14631611,56
Argeș193511031,8
Bacău17175901,54
Bihor18650852,09
Bistrița-Năsăud7720281,63
Botoșani8760401,6
Brașov264551222,73
Brăila8673241,9
Buzău8586500,98
Caraș-Severin6858192,18
Călărași6658471,56
Cluj318211113,6
Constanța277701203,06
Covasna5235201,18
Dâmbovița15482441,84
Dolj160791091,59
Galați171561082,38
Giurgiu6768461,86
Gorj5255300,73
Harghita5469190,61
Hunedoara12257491,65
Ialomița7155291,8
Iași289221791,42
Ilfov259971674,69
Maramureș11460552,16
Mehedinți5224171,19
Mureș15649451,42
Neamț116171011,4
Olt9909630,83
Prahova24704391,31
Satu Mare7376291,43
Sălaj6505461,63
Sibiu17520501,56
Suceava16634771,56
Teleorman8185201,75
Timiș282382124,05
Tulcea5678351,63
Vaslui11026761,82
Vâlcea10327381,68
Vrancea7319130,64
Mun. București1080588253,97
Cazuri noi nealocate pe județe4161*-428 
671.2843.082 

Până astăzi, 16.654 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 09.01.2021 (10:00) – 10.01.2021 (10:00) au fost raportate 62 de decese (37 bărbați și 25 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Argeș, Bacău, Bihor, Botoșani, Caraș-Severin, Cluj, Constanța, Dâmbovița, Gorj,  Hunedoara, Iași, Maramureș, Mehedinți, Olt, Sălaj, Sibiu, Timiș, Tulcea, Vaslui, Vâlcea, Vrancea și București.

Dintre acestea, 2 decese au fost înregistrate la categoria de vârstă 30-39 ani, 2 decese la categoria de vârstă 40-49 ani, 7 decese la categoria de vârstă 50-59 ani, 19 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 21 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 11 decese la categoria de peste 80 de ani.

59 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, iar 3 pacienți decedați nu au înregistrat comorbidități.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 8.744. Dintre acestea, 1.065 sunt internate la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 5.017.624 de teste. Dintre acestea, 15.797 au fost efectuate în ultimele 24 de ore, 8.765 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 7.032 la cerere.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.