joi, octombrie 29, 2026
ActualitateEvenimentSănătate

3000 de cazuri noi de COVID-19 raportate în România! 58 de cazuri în Neamț! 20 ianuarie

Până astăzi, 20 ianuarie, pe teritoriul României, au fost confirmate 700.898 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19). 635.871 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 3.000 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv.

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
Alba13313501,72
Arad15173541,43
Argeș19848441,15
Bacău18029731,62
Bihor19400821,89
Bistrița-Năsăud7977341,23
Botoșani9278781,54
Brașov275571502,51
Brăila9089291,74
Buzău8783160,68
Caraș-Severin7307351,95
Călărași6904261,22
Cluj338881863,49
Constanța290181212,43
Covasna5408250,91
Dâmbovița16021441,3
Dolj16767481,59
Galați18066671,96
Giurgiu7060741,3
Gorj5495280,9
Harghita5650320,69
Hunedoara12877631,47
Ialomița7406211,19
Iași301741251,21
Ilfov273311203,48
Maramureș12460642,61
Mehedinți5395130,95
Mureș16153651,21
Neamț12092581,42
Olt10250460,57
Prahova25423731,13
Satu Mare7895731,7
Sălaj6824751,98
Sibiu18042441,54
Suceava177501141,84
Teleorman8620351,71
Timiș303791944,07
Tulcea5892151,15
Vaslui11563541,56
Vâlcea10684241,45
Vrancea7556300,71
Mun. București1138252572,96
Cazuri noi nealocate pe județe2276*141 
700.8983.000

Până astăzi, 17.485 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 19.01.2021 (10:00) – 20.01.2021 (10:00) au fost raportate 116 decese (71 bărbați și 45 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Argeș, Bacău, Bihor,  Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brașov, Brăila, Caraș-Severin, Cluj, Constanța, Dâmbovița, Dolj, Galați, Gorj, Hunedoara, Ialomița, Iași, Maramureș,  Neamț, Olt, Prahova, Sibiu,  Satu Mare, Suceava, Teleorman,  Timiș, Tulcea, Vaslui, Vâlcea, Vrancea, Ilfov și București.

Dintre acestea, 1 deces a fost înregistrat la categoria de vârstă 30-39 ani, 2 decese la categoria de vârstă 40-49 ani, 14 decese la categoria de vârstă 50-59 ani, 32 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 35 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 32 decese la categoria de peste 80 de ani.

113 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, iar 3 pacienți decedați nu au prezentat comorbidități.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 8.240. Dintre acestea, 1.054 sunt internate la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 5.220.200 de teste RT-PCR și 57.634 teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 26.768 de teste RT-PCR (18.424 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 8.344 la cerere) și 6.026 de teste rapide antigenice.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.