2877 de cazuri noi de COVID-19 raportate în România! 55 de cazuri în Neamț! 26 ianuarie

Până astăzi, 26 ianuarie, pe teritoriul României, au fost confirmate 715.438 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19). 658.595 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 2.877 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv.

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
Alba13567351,53
Arad15478471,25
Argeș20049330,78
Bacău18399671,32
Bihor19760651,55
Bistrița-Năsăud8109201,06
Botoșani9583711,54
Brașov281961322,11
Brăila9213161,06
Buzău8888140,53
Caraș-Severin751491,58
Călărași7017150,86
Cluj34786762,79
Constanța29485761,77
Covasna5475110,72
Dâmbovița16315591,13
Dolj17117631,25
Galați18502921,56
Giurgiu7201251,13
Gorj5614310,75
Harghita5729170,62
Hunedoara13249761,34
Ialomița7517200,91
Iași307511090,71
Ilfov28016782,83
Maramureș130491332,55
Mehedinți5494190,81
Mureș16420430,98
Neamț12435551,24
Olt10421300,53
Prahova25722710,9
Satu Mare8157591,73
Sălaj7011291,87
Sibiu18294281,2
Suceava183151121,82
Teleorman8797661,19
Timiș313861743,42
Tulcea6003120,93
Vaslui11791321,11
Vâlcea10899491,16
Vrancea7661210,6
Mun. București1162423102,24
Cazuri noi nealocate pe județe1811*377 
715.4382.877

Până astăzi, 17.938 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 25.01.2021 (10:00) – 26.01.2021 (10:00) au fost raportate 97 de decese (60 bărbați și 37 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Argeș, Bacău, Bistrița-Năsăud, Brașov, Buzău, Cluj, Constanța, Dâmbovița, Dolj, Galați, Gorj, Harghita, Hunedoara, Ialomița, Maramureș, Neamț, Olt, Prahova, Sălaj, Satu Mare, Sibiu, Suceava, Timiș, Vaslui, Vâlcea, Vrancea și București.

Dintre acestea, 1 deces a fost înregistrat la categoria de vârstă 30-39 ani, 2 decese la categoria de vârstă 40-49 ani, 6 decese la categoria de vârstă 50-59 ani, 21 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 37 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 30 decese la categoria de peste 80 de ani.

96 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, iar 1 pacient decedat nu a prezentat comorbidități.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 7.922. Dintre acestea, 1.002 sunt internate la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 5.328.908  teste RT-PCR și 88.010  teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 22.197 de teste RT-PCR (14.079 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 8.118 la cerere) și 6.885 de teste rapide antigenice.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

%d blogeri au apreciat:

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close