2719 cazuri noi de COVID-19 raportate în România! 86 de cazuri în Neamț! 23 ianuarie

Până astăzi, 23 ianuarie, pe teritoriul României, au fost confirmate 709.194 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19). 650.189 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 2.719 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv.

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
Alba13462451,62
Arad15386531,32
Argeș19973320,9
Bacău18232601,37
Bihor19586701,62
Bistrița-Năsăud8061251,09
Botoșani9446681,49
Brașov27907862,21
Brăila9177221,46
Buzău8836110,53
Caraș-Severin7456801,85
Călărași6972181,03
Cluj343881663,01
Constanța29240651,91
Covasna544290,88
Dâmbovița16172541,23
Dolj16955691,34
Galați183261211,73
Giurgiu7122171,19
Gorj5564190,8
Harghita5687130,61
Hunedoara13098621,38
Ialomița7463120,94
Iași304901030,79
Ilfov277361412,96
Maramureș127791252,53
Mehedinți5443100,81
Mureș16321521,06
Neamț12307861,35
Olt10352240,59
Prahova25582660,96
Satu Mare8042401,72
Sălaj6938451,9
Sibiu18186491,27
Suceava180981461,87
Teleorman8712331,22
Timiș309591693,63
Tulcea5955261,1
Vaslui11696491,28
Vâlcea1079151,29
Vrancea7614230,6
Mun. București1151905052,4
Cazuri noi nealocate pe județe2052*-155 
709.1942.719

Până astăzi, 17.722 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 22.01.2021 (10:00) – 23.01.2021 (10:00) au fost raportate 94 decese (53 bărbați și 41 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Argeș, Bacău, Bihor, Botoșani, Bistrița-Năsăud, Brăila, Brașov, Cluj, Constanța, Covasna, Dâmbovița, Galați,  Ialomița, Iași, Maramureș, Mureș,  Olt, Prahova, Sălaj, Satu Mare, Suceava, Vaslui, Ilfov și București.

Dintre acestea, 1 deces a fost înregistrat la categoria de vârstă 30-39 ani, 3 decese la categoria de vârstă 40-49 ani, 9 decese la categoria de vârstă 50-59 ani, 19 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 33 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 29 decese la categoria de peste 80 de ani.

92 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 1 pacient decedat nu a prezentat comorbidități, iar pentru 1 pacient decedat nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 7.736. Dintre acestea, 1.016 sunt internate la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 5.289.874 de teste RT-PCR și 74.341 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 21.410 teste RT-PCR (12.385 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 9.052 la cerere) și 5.334 de teste rapide antigenice.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

%d blogeri au apreciat:

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close