1816 cazuri noi de COVID-19 raportate în România! 36 de cazuri în Neamț! 24 ianuarie

Până astăzi, 24 ianuarie, pe teritoriul României, au fost confirmate 711.010 cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19). 653.125 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 1.816 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv.

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
Alba13498361,53
Arad15413271,38
Argeș19996230,86
Bacău18295631,35
Bihor19659731,61
Bistrița-Năsăud8079181,05
Botoșani9477311,5
Brașov280231162,25
Brăila9191141,43
Buzău8850140,52
Caraș-Severin7483271,86
Călărași698191,02
Cluj34476882,9
Constanța29284441,83
Covasna5457150,89
Dâmbovița16214421,23
Dolj17034791,25
Galați18366401,68
Giurgiu7173511,26
Gorj5574100,76
Harghita569360,59
Hunedoara13156581,33
Ialomița7481180,87
Iași30584940,8
Ilfov27788522,91
Maramureș12845662,47
Mehedinți5457140,8
Mureș16354331,06
Neamț12343361,24
Olt10376240,58
Prahova25607250,93
Satu Mare8068261,67
Sălaj6971331,85
Sibiu18213271,23
Suceava18181831,87
Teleorman871531,2
Timiș310861273,52
Tulcea5974191,09
Vaslui11721251,2
Vâlcea10834431,23
Vrancea7631170,6
Mun. București1155323422,37
Cazuri noi nealocate pe județe1877*-175 
711.0101.816

Până astăzi, 17.776 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 23.01.2021 (10:00) – 24.01.2021 (10:00) au fost raportate 54 decese (33 bărbați și 21 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Argeș, Bacău, Bihor, Botoșani,  Brăila, Brașov, Călărași, Caraș-Severin, Cluj, Dâmbovița, Mehedinți, Satu Mare, Sibiu, Suceava, Timiș, Vaslui, Vâlcea și București.

Dintre acestea, 3 decese au fost înregistrate la categoria de vârstă 40-49 ani, 3 decese la categoria de vârstă 50-59 ani, 10 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 19 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 19 decese la categoria de peste 80 de ani.

53 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, iar 1 pacient decedat nu a prezentat comorbidități.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 7.803. Dintre acestea, 1.020 sunt internate la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 5.300.790 de teste RT-PCR și 77.927 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 10.916 teste RT-PCR (6.491 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 4.425 la cerere) și 3.586 de teste rapide antigenice.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

%d blogeri au apreciat:

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close