joi, octombrie 29, 2026
ActualitateEvenimentSănătate

1551 de cazuri noi de COVID-19 raportate în România! 37 de cazuri în Neamț! 25 ianuarie

Până astăzi, 25 ianuarie, pe teritoriul României, au fost confirmate 712.561 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

654.875 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 1.551 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv.

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
Alba13532341,56
Arad15431181,35
Argeș20016200,83
Bacău18332371,35
Bihor19695361,58
Bistrița-Năsăud8089101,08
Botoșani9512351,53
Brașov28064412,2
Brăila919761,31
Buzău8874240,54
Caraș-Severin7505221,82
Călărași7002210,85
Cluj347102343,07
Constanța294091251,86
Covasna546470,78
Dâmbovița16256421,15
Dolj17054201,29
Galați18410441,54
Giurgiu717631,17
Gorj558390,75
Harghita5712190,62
Hunedoara13173171,45
Ialomița7497160,9
Iași30642580,71
Ilfov279381502,85
Maramureș12916712,47
Mehedinți5475180,81
Mureș16377231,04
Neamț12380371,26
Olt10391150,56
Prahova25651440,92
Satu Mare8098301,66
Sălaj6982111,85
Sibiu18266531,14
Suceava18203221,88
Teleorman8731161,21
Timiș312121263,48
Tulcea5991171,02
Vaslui11759381,2
Vâlcea10850161,18
Vrancea764090,61
Mun. București1159324002,32
Cazuri noi nealocate pe județe1434*-443 
712.5611.551

Până astăzi, 17.841 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 24.01.2021 (10:00) – 25.01.2021 (10:00) au fost raportate 65 de decese (38 bărbați și 27 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Bacău, Bihor, Botoșani, Bistrița-Năsăud, Brăila, Caraș-Severin, Cluj, Constanța, Dolj, Gorj, Hunedoara, Iași, Maramureș, Sălaj, Satu Mare, Sibiu, Suceava, Teleorman, Timiș, Vaslui, Vrancea și București.

Dintre acestea, 1 deces a fost înregistrat la categoria de vârstă 40-49 ani, 3 decese la categoria de vârstă 50-59 ani, 14 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 26 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 21 decese la categoria de peste 80 de ani.

62 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 2 pacienți decedați nu au prezentat comorbidități, iar pentru 1 pacient decedat nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 8.018. Dintre acestea, 1.017 sunt internate la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 5.306.711  teste RT-PCR și 81.125 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 5.921 teste RT-PCR (4.311 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 1.610 la cerere) și 3.198 de teste rapide antigenice.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.