2620 de cazuri noi de COVID-19 raportate în România! 17 cazuri în Neamț! 28 decembrie

Până astăzi, 28 decembrie, pe teritoriul României, au fost confirmate 618.429 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19). 543.341 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 2.620 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv.

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba12059302,00
2.Arad13820261,97
3.Argeș18217872,04
4.Bacău16001381,41
5.Bihor17399672,1
6.Bistrița-Năsăud717931,51
7.Botoșani8023291,58
8.Brașov24644243,27
9.Brăila8002202,75
10.Buzău8118211,23
11.Caraș-Severin6167391,76
12.Călărași6142151,7
13.Cluj28890973,55
14.Constanța255231663,27
15.Covasna49370,8
16.Dâmbovița14417331,79
17.Dolj14883511,46
18.Galați15504722,57
19.Giurgiu615972,21
20.Gorj499470,64
21.Harghita526320,4
22.Hunedoara11356311,77
23.Ialomița6600512,43
24.Iași26455761,07
25.Ilfov23178605,37
26.Maramureș10370461,62
27.Mehedinți4894181,33
28.Mureș14787351,62
29.Neamț10816171,04
30.Olt9253320,81
31.Prahova23519131,72
32.Satu Mare68271,03
33.Sălaj60990,91
34.Sibiu16728211,79
35.Suceava15358471,26
36.Teleorman7402152,1
37.Timiș25117973,4
38.Tulcea5253261,99
39.Vaslui10050191,92
40.Vâlcea9626411,55
41.Vrancea6999210,91
42.Mun. București973369584,09
43.Cazuri noi nealocate pe județe4065*162 
 TOTAL618.4292.620

Până astăzi, 15.334 persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 27.12.2020 (10:00) – 28.12.2020 (10:00) au fost raportate 104 decese (65 bărbați și 39 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Bacău, Bihor, Bistrița-Năsăud, Brăila, Brașov, Buzău, Caraș-Severin, Călărași, Cluj, Constanța, Dolj, Giurgiu, Gorj, Ialomița, Iași, Maramureș, Mehedinți, Neamț, Olt, Prahova, Sibiu, Suceava, Timiș, Vaslui și Municipiul București.

Dintre acestea, 5 decese au fost înregistrate la categoria de vârstă 40-49 de ani, 10 decese la categoria de vârstă 50-59 de ani, 24 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 32 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 33 decese la categoria de peste 80 de ani.

101 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități,  iar pentru 3 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 9.957. Dintre acestea, 1.197 sunt internate la ATI. 

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 4.726.466 de  teste. Dintre acestea, 7.704 au fost efectuate în ultimele 24 de ore, 5.315 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 2.389 la cerere.

Faci un comentariu sau dai un răspuns?

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

%d blogeri au apreciat:

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close