8134 de cazuri noi de COVID-19 raportate în România! 69 de cazuri în Neamț! 28 noiembrie

Până astăzi, 28 noiembrie, pe teritoriul României, au fost confirmate 465.982 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).  335.764 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 8.134 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv.

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos. 

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba97831215,35
2.Arad110661935,33
3.Argeș132883044,78
4.Bacău128011662,78
5.Bihor137871534,59
6.Bistrița-Năsăud5737513,56
7.Botoșani60181592,58
8.Brașov186181696,44
9.Brăila55482223,29
10.Buzău6431772,42
11.Caraș-Severin4734912,92
12.Călărași4206953,28
13.Cluj213564026,51
14.Constanța167005737,54
15.Covasna4110493,05
16.Dâmbovița112211673,58
17.Dolj119051982,99
18.Galați101252753,21
19.Giurgiu4003662,76
20.Gorj4290591,43
21.Harghita4624431,52
22.Hunedoara86601143,84
23.Ialomița4497663,65
24.Iași196634093,26
25.Ilfov149914183,91
26.Maramureș84541042,8
27.Mehedinți3904553,04
28.Mureș118751684,01
29.Neamț9229 692,11
30.Olt71661421,75
31.Prahova187662624,25
32.Satu Mare5412714,37
33.Sălaj5484433,49
34.Sibiu137532527,37
35.Suceava130121092,12
36.Teleorman5508932,65
37.Timiș187832784,92
38.Tulcea35911604,22
39.Vaslui7591972,24
40.Vâlcea7846942,88
41.Vrancea5316481,67
42.Mun. București66131 11596,61
43.Cazuri noi nealocate pe județe5999*290 
TOTAL465.9828.134

În intervalul 27.11.2020 (10:00) – 28.11.2020 (10:00) au fost raportate 161 de decese (94 bărbați și 67 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele Alba, Argeș, Arad, Bacău, Bistrița-Năsăud, Bihor, Botoșani, Brăila, Brașov, Călărași,  Caraș-Severin, Cluj, Constanța, Covasna, Dâmbovița, Dolj, Galați, Gorj, Harghita, Hunedoara,  Iași, Maramureș, Mehedinți, Neamț, Olt, Prahova, Satu Mare, Sibiu, Suceava, Timiș, Tulcea, Vaslui, Vrancea și Municipiul București.

Dintre acestea, 1 deces a fost înregistrat la categoria de vârstă 30-39 ani, 1 deces la categoria de vârstă 40-49 de ani, 16 decese la categoria de vârstă 50-59 de ani, 40 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 56 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 47 decese la categoria de peste 80 de ani.

151 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, iar 10 pacienți decedați nu au prezentat comorbidități.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 13.040. Dintre acestea, 1.249 sunt internate la ATI.  

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 4.081.557 de teste. Dintre acestea, 33.021 au fost efectuate în ultimele 24 de ore, 20.669 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 12.352 la cerere.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

%d blogeri au apreciat:

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close