joi, octombrie 29, 2026
ActualitateEvenimentSănătate

4207 cazuri noi de COVID-19 raportate în România! 36 de cazuri în Neamț! 23 noiembrie

Până astăzi, 23 noiembrie, pe teritoriul României, au fost confirmate 422.852 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19). 296.844 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 4.207 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv.

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
Alba9036626,12
Arad101611235,87
Argeș119981904,99
Bacău119751432,78
Bihor127241415,37
Bistrița-Năsăud5302284,18
Botoșani5399552,59
Brașov169933027,19
Brăila5075303,21
Buzău6050942,6
Caraș-Severin4297372,84
Călărași3674563,15
Cluj190811657,09
Constanța140104176,82
Covasna3775433,13
Dâmbovița103421213,56
Dolj10975483,42
Galați9113832,74
Giurgiu3603882,5
Gorj4072361,66
Harghita4376131,89
Hunedoara7697683,74
Ialomița3971723,46
Iași177422803,15
Ilfov130632878,13
Maramureș7706753,16
Mehedinți3585763,02
Mureș10906804,82
Neamț8810362,25
Olt66291211,86
Prahova17158284,5
Satu Mare479134,99
Sălaj516514,43
Sibiu126001718,64
Suceava12300202,22
Teleorman5000462,75
Timiș173151365,57
Tulcea3060692,36
Vaslui7051582,07
Vâlcea7406312,79
Vrancea4935301,97
Mun. București5971213076,61
Cazuri noi nealocate pe județe4219-1063 
422.8524.207

Până astăzi, 10.177 persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 22.11.2020 (10:00) – 23.11.2020 (10:00) au fost raportate 130 de decese (74 bărbați și 56 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele Alba, Argeș, Arad, București, Bacău, Bihor, Brăila, Brașov, Buzău, Călărași, Constanța, Covasna, Dâmbovița, Dolj, Gorj, Galați, Ilfov, Iași, Maramureș, Mureș, Neamț, Olt, Prahova, Sibiu, Sălaj, Suceava, Timiș, Vâlcea, Vrancea și Vaslui.

Dintre acestea, 4 decese au fost înregistrate la categoria de vârstă 40-49 de ani, 9 decese la categoria de vârstă 50-59 de ani, 44 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 34 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 39 decese la categoria de peste 80 de ani.

125 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 1 pacient decedat nu a prezentat comorbidități, iar pentru 4 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 13.685. Dintre acestea, 1.160 sunt internate la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 3.908.681 de teste. Dintre acestea, 9.938 au fost efectuate în ultimele 24 de ore, 7.488 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 2.450 la cerere.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.