Pelerinaj în județul Neamț cu Moaștele Cuvioasei Parascheva

Racla Sfintei Cuvioase Parascheva de la Iași a fost prezentă  ieri în județul Neamț într-o procesiune neobișnuită. fără opriri.

Moaștele Cuvioasei Parascheva, Ocrotitoarea Moldovei, au trecut prin orașele Iași, Roman, Piatra Neamț, Târgu Neamț, Pașcani, Botoșani și Hârlău. Deplasarea s-a făcut fără închinarea credincioșilor la sfintele moaște, fără participare colectivă, fără slujbe oficiate, respectându-se măsurile luate de autorități pentru combaterea epidemiei.

Preot Constantin Ovidiu Munteanu:

„Cu acordul autorităților locale și binecuvântarea IPS Teofan, biserica noastră s-a bucurat de prezența unică, pentru câteva momente, a raclei Sfintei Cuvioasei Maicii noastre Parascheva de la Iași. Rugăm pe Sfânta Cuvioasă, care este și ocrotitoarea bisericii și parohiei noastre, să reverse binecuvântarea sa peste tot poporul său ridicând la tronul ceresc ruga și jertfa de pocăință a întregului neam românesc.
Mulțumim IPS Teofan pentru efortul depus dar și pentru dragostea pe care o arată, de fiecare dată, față de clerul și credincioșii din eparhia pe care cu înțelepciune și dăruire o păstorește.
Multumim Domnului Prefect si Comandantului Poliției Piatra Neamț care, cu o singură atingere de condei, au facut posibil momentul trăit astăzi, ca un balsam adus pietrenilor, greu încercați în aceste zile.”

Foto/video: Constantin Ovidiu Munteanu

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

%d blogeri au apreciat:

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close