CORONAVIRUS: Aproape 17.000 de cazuri noi în ultimele 24 de ore (19 ianuarie)

În ultimele 24 de ore au fost înregistrate 16.610 de cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), cu 150 mai puțin decât în ziua anterioară. 1.073 dintre cazurile noi din 24 de ore sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
Alba36.0913103.62
Arad45.5043323.72
Argeș48.3851542.38
Bacău45.4234403.89
Bihor56.4925795.91
Bistrița-Năsăud21.6661815.11
Botoșani25.2713603.31
Brașov73.2888066.43
Brăila23.799831.45
Buzău25.7791841.91
Caraș-Severin20.3271602.2
Călărași18.350871.22
Cluj99.05212619.88
Constanța74.8215765.12
Covasna13.816631.75
Dâmbovița38.3871782.31
Dolj47.0331751.72
Galați46.3792072.39
Giurgiu20.605691.62
Gorj15.880861.07
Harghita15.9272073.66
Hunedoara38.6571934.01
Ialomița20.302851.72
Iași76.8006053.13
Ilfov81.6894986.94
Maramureș35.6165025.35
Mehedinți16.169310.88
Mureș42.5562802.55
Neamț34.4133753.56
Olt26.884910.94
Prahova66.6464242.52
Satu Mare23.6243725.27
Sălaj19.2911863.93
Sibiu46.6854185.06
Suceava45.5186317.08
Teleorman25.702781.2
Timiș96.78710067.93
Tulcea14.7931502.52
Vaslui28.0641711.44
Vâlcea27.9311292.2
Vrancea18.9621201.96
Mun. București330.24122936.69
Din străinătate**3.66535 
Cazuri noi nealocate pe județe  11.646*1439 
1.944.91616.610

Până astăzi, 59.385 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 18.01.2022 (10:00) – 19.01.2022 (10:00) au fost raportate de către INSP 58 de decese (31 bărbați și 27 femei), dintre care 2 anterioare intervalului de referință, ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Arad, Argeș, Bacău, Bihor, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brăila, Brașov, Caraș-Severin, Cluj, Constanța, Dolj, Galați, Giurgiu, Gorj, Harghita, Iași, Ilfov, Maramureș, Mehedinți, Neamț, Olt,  Prahova, Satu Mare, Sălaj, Teleorman, Timiș, Vâlcea și Municipiul București.

Dintre cele 58 decese, 2 au fost înregistrate la categoria de vârstă  30-39 ani, 2 la categoria de vârstă 40-49 ani , 2 la categoria de vârstă 50-59 ani, 14 la categoria de vârstă 60-69 ani, 19 la categoria de vârstă 70-79 ani și 19 la categoria de vârstă peste 80 ani.

Toate decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități.

Din totalul de 58 de pacienți decedați, 51 au fost nevaccinați și 7 vaccinați. Pacienții vaccinați aveau vârsta cuprinsă între  grupele de vârstă 50-59 ani și peste 80 ani și prezentau comorbidități.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată.

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

%d blogeri au apreciat: