994 de cazuri de COVID-19 raportate în România! 14 cazuri în Neamț! 4 mai

Până astăzi, 4 mai, pe teritoriul României, au fost confirmate 1.059.331 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19). 1.000.451 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 994 de cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv.

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
Alba20602251,88
Arad23301161,50
Argeș26612491,22
Bacău25728260,86
Bihor28487251,71
Bistrița-Năsăud11622121,11
Botoșani1390260,67
Brașov42927231,43
Brăila1300441,14
Buzău12272150,83
Caraș-Severin10996301,67
Călărași986270,89
Cluj563071472,03
Constanța42294331,26
Covasna8276121,55
Dâmbovița22175140,81
Dolj26153120,97
Galați27031671,18
Giurgiu10829120,91
Gorj911750,35
Harghita7994191,04
Hunedoara22471101,36
Ialomița10610130,95
Iași41729150,81
Ilfov44379192,17
Maramureș20141190,44
Mehedinți8099120,97
Mureș23395341,54
Neamț18397140,94
Olt1426920,85
Prahova34091521,51
Satu Mare1281640,71
Sălaj1071991,32
Sibiu25832151,59
Suceava23865180,38
Teleorman13391151,26
Timiș53509281,64
Tulcea821420,88
Vaslui15746120,50
Vâlcea1608171,18
Vrancea10432240,84
Mun. București1807392102,27
Cazuri noi nealocate pe județe  915*-99 
1.059.331994

Până astăzi, 28.474 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 03.05.2021 (10:00) – 04.05.2021 (10:00) au fost raportate 94 de decese (49 bărbați și 45 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Bacău, Bihor, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brașov, Brăila, Caraș-Severin, Călărași, Cluj,  Dâmbovița, Dolj, Harghita, Hunedoara, Ialomița, Iași, Maramureș, Mureș,  Prahova, Satu Mare, Sălaj, Sibiu, Suceava, Teleorman, Timiș, Vaslui,  Vrancea, Ilfov și Municipiul București.

Dintre acestea, 1 deces a fost înregistrat la categoria de vârstă 30-39 ani, 3 decese la categoria de vârstă 40-49 ani, 11 decese la categoria de vârstă 50-59 ani, 23 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 26 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 30 decese la categoria de vârstă peste 80 ani.

88 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, iar 6 pacienți decedați nu au prezentat comorbidități.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 8.170. Dintre acestea, 1.190 sunt internate la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 7.395.986 de  teste RT-PCR și 909.592 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 9.124 de teste RT-PCR (4.448 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 4.676 la cerere) și 4.937 de teste rapide antigenice.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

%d blogeri au apreciat:

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close