392 de cazuri de COVID-19 raportate în România! 11 cazuri în Neamț! 17 mai

Până astăzi, 17 mai, pe teritoriul României, au fost confirmate 1.072.291 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19). 1.026.299 de pacienți au fost declarați vindecați. 

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 392 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv.

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
Alba21000101,16
Arad2351820,54
Argeș27108180,84
Bacău2592490,34
Bihor2894570,84
Bistrița-Năsăud1179660,60
Botoșani1405740,36
Brașov43387280,76
Brăila1317750,57
Buzău1246840,47
Caraș-Severin11295111,01
Călărași998340,45
Cluj57133361,18
Constanța42688120,58
Covasna846400,77
Dâmbovița22381110,46
Dolj26460130,45
Galați27390100,61
Giurgiu1094930,51
Gorj917120,18
Harghita819850,74
Hunedoara2276350,72
Ialomița1069950,38
Iași42137140,41
Ilfov44852201,01
Maramureș2027360,29
Mehedinți826230,66
Mureș2376570,76
Neamț18718110,61
Olt1446720,45
Prahova34856261,07
Satu Mare1292060,30
Sălaj1087320,71
Sibiu26237190,95
Suceava2406170,29
Teleorman1360350,65
Timiș54053120,79
Tulcea8343120,56
Vaslui1587260,31
Vâlcea1628450,58
Vrancea1060170,51
Mun. București182579490,94
Cazuri noi nealocate pe județe  581*-37 
1.072.291392

Până astăzi, 29.571 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 16.05.2021 (10:00) – 17.05.2021 (10:00) au fost raportate 48 de decese (28 bărbați și 20 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Argeș, Bacău, Bihor,  Botoșani, Brăila, Caraș-Severin, Cluj, Constanța, Dolj, Harghita, Hunedoara, Iași, Neamț, Olt, Prahova, Satu Mare, Sibiu, Teleorman, Timiș, Vaslui, Vâlcea și Vrancea.

Dintre acestea, 1 deces a fost întregistrat la categoria de vârstă 30-39 de ani, 3 decese la categoria de vârstă 40-49 ani, 10 decese la categoria de vârstă 50-59 ani, 7 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 14 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 13 decese la categoria de vârstă peste 80 ani.

46 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, iar 2 pacienți decedați nu au înregistrat comorbidități.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 4.972. Dintre acestea, 753 sunt internate la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 7.651.027 de  teste RT-PCR și 1.038.561 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 5.916 teste RT-PCR (3.212 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 2.704 la cerere) și 5.040 de teste rapide antigenice.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

%d blogeri au apreciat:

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close