2323 de cazuri de COVID-19 raportate în România! 38 de cazuri în Neamț! 12 aprilie

Până astăzi, 12 aprilie, pe teritoriul României, au fost confirmate 1.008.490 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19). 910.298 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 2.323 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv.

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba19447293,74
2.Arad21966733,71
3.Argeș25256862,60
4.Bacău24546882,06
5.Bihor26669793,27
6.Bistrița-Năsăud10929362,51
7.Botoșani13345271,79
8.Brașov41140594,39
9.Brăila12268242,69
10.Buzău11556361,89
11.Caraș-Severin10106202,19
12.Călărași9398421,99
13.Cluj530975146,16
14.Constanța404861663,86
15.Covasna757802,87
16.Dâmbovița21468302,28
17.Dolj24995472,46
18.Galați25578543,15
19.Giurgiu10358262,81
20.Gorj8893171,16
21.Harghita7408121,38
22.Hunedoara21299394,08
23.Ialomița10123412,74
24.Iași40253692,27
25.Ilfov423631327,34
26.Maramureș19758291,17
27.Mehedinți7666192,00
28.Mureș21800672,72
29.Neamț17381382,02
30.Olt13603251,93
31.Prahova320531102,68
32.Satu Mare12298171,76
33.Sălaj10184132,55
34.Sibiu24479533,27
35.Suceava23388370,89
36.Teleorman12545312,92
37.Timiș51382954,20
38.Tulcea7834312,40
39.Vaslui15232371,46
40.Vâlcea15280782,95
41.Vrancea9847211,57
42.Mun. București1710065006,13
43.Cazuri noi nealocate pe județe    2229*-624 
 TOTAL1.008.4902.323 

Până astăzi, 25.248 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 11.04.2021 (10:00) – 12.04.2021 (10:00) au fost raportate 113 decese (63 bărbați și 50 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Arad, Argeș, Bacău, Bihor, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brăila, Brașov, Buzău, Caraș-Severin, Călărași, Cluj, Constanța, Dâmbovița, Dolj, Gorj, Harghita, Hunedoara, Maramureș, Mehedinți, Mureș, Neamț, Olt, Prahova, Sălaj, Sibiu, Suceava, Teleorman, Timiș,  Vrancea, Ilfov și Municipiul București.

Dintre acestea, 1 deces a fost înregistrat la categoria de vârstă 30-39 ani, 5 decese la categoria de vârstă 40-49 ani, 10 decese la categoria de vârstă 50-59 ani, 24 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 37 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 36 decese la categoria de peste 80 de ani.

107 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 5 pacienți decedați nu au prezentat comorbidități, iar pentru 1 pacient decedat nu au fost raportate comorbidități până în prezent. 

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 13.845. Dintre acestea, 1.529 sunt internate la ATI. 

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 6.985.435 de teste RT-PCR și 715.066 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 7.152 de teste RT-PCR (5.154 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 1.998 la cerere) și 5.441 de teste rapide antigenice.

De asemenea, de la ultima informare făcută de GCS, au fost raportate și rezultatele a 54 teste RT-PCR, prelucrate anterior ultimelor 24 de ore și transmise până la data de 12 aprilie a.c.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

%d blogeri au apreciat:

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close