2699 de cazuri noi de COVID-19 raportate în România! 62 de cazuri în Neamț! 22 ianuarie

Până astăzi, 22 ianuarie, pe teritoriul României, au fost confirmate 706.475 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19). 645.923 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 2.699 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv.

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba13417661,66
2.Arad15333841,37
3.Argeș19941391,02
4.Bacău18172731,46
5.Bihor19516661,73
6.Bistrița-Năsăud8036261,13
7.Botoșani9378411,47
8.Brașov278211482,29
9.Brăila9155281,57
10.Buzău8825280,6
11.Caraș-Severin7376371,81
12.Călărași6954271,03
13.Cluj342221333,13
14.Constanța291751012,09
15.Covasna5433180,83
16.Dâmbovița16118371,21
17.Dolj16886691,38
18.Galați18205561,7
19.Giurgiu7105361,16
20.Gorj5545260,86
21.Harghita5674110,63
22.Hunedoara13036681,44
23.Ialomița7451311,08
24.Iași303871090,89
25.Ilfov275951183,07
26.Maramureș12654732,53
27.Mehedinți5433210,89
28.Mureș16269681,12
29.Neamț12221621,31
30.Olt10328200,58
31.Prahova25516441,01
32.Satu Mare8002581,72
33.Sălaj6893241,83
34.Sibiu18137511,41
35.Suceava17952901,87
36.Teleorman8679381,38
37.Timiș307901663,75
38.Tulcea5929151,07
39.Vaslui11647501,35
40.Vâlcea10786601,34
41.Vrancea7591180,6
42.Mun. București1146854132,52
43.Cazuri noi nealocate pe județe2207*-48 
 TOTAL706.4752.699

Până astăzi, 17.628 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 21.01.2021 (10:00) – 22.01.2021 (10:00) au fost raportate 74 decese (48 bărbați și 26 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Arad, Bacău, Bihor, Botoșani,  Brăila, Caraș-Severin, Cluj, Constanța, Covasna, Dâmbovița, Galați, Gorj, Harghita, Ialomița, Maramureș, Mehedinți, Neamț, Olt, Prahova, Satu Mare, Sibiu, Timiș, Vâlcea, Vaslui, Vrancea și București.

Dintre acestea, 3 decese au fost înregistrate la categoria de vârstă 40-49 ani, 6 decese la categoria de vârstă 50-59 ani, 14 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 32 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 19 decese la categoria de peste 80 de ani.

70 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 1 pacient decedat nu a prezentat comorbidități, iar pentru 3 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 7.968. Dintre acestea, 997 sunt internate la ATI. 

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 5.268.464 de teste RT-PCR și 69.007 teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 23.712 teste RT-PCR (15.012 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 8.700 la cerere) și 5.899 de teste rapide antigenice.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată.

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

%d blogeri au apreciat: