2668 de cazuri noi de COVID-19 raportate în România! 70 de cazuri în Neamț! 30 ianuarie

Până astăzi, 30 ianuarie, pe teritoriul României, au fost confirmate 726.918  cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19). 672.532 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 2.668 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv.

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
Alba13787571,51
Arad15702641,16
Argeș20210300,71
Bacău18651801,1
Bihor20051921,46
Bistrița-Năsăud8226341,01
Botoșani9805491,5
Brașov287291252,13
Brăila9318340,82
Buzău8983320,49
Caraș-Severin7649231,27
Călărași7135100,75
Cluj354141032,43
Constanța29860571,56
Covasna5549170,74
Dâmbovița16536481,15
Dolj17387351,13
Galați18797641,45
Giurgiu7291341,04
Gorj5741240,8
Harghita5800150,59
Hunedoara13589681,35
Ialomița7642200,89
Iași31214930,52
Ilfov28442832,44
Maramureș13571922,62
Mehedinți5554170,73
Mureș16654591,02
Neamț12703701,3
Olt10550380,52
Prahova26023750,94
Satu Mare8393701,68
Sălaj7150201,86
Sibiu18435221,06
Suceava18804721,71
Teleorman8959261,07
Timiș322932243,24
Tulcea6064130,81
Vaslui11971250,97
Vâlcea11037511,16
Vrancea7753240,49
Mun. București1181974492,01
Cazuri noi nealocate pe județe1299*30 
726.9182.668

Până astăzi, 18.264 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 29.01.2021 (10:00) – 30.01.2021 (10:00) au fost raportate 68 de decese (40 bărbați și 28 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Argeș, Bacău, Bistrița-Năsăud, Brăila, Botoșani, Caraș-Severin, Cluj, Constanța, Dâmbovița, Dolj, Harghita, Ialomița, Maramureș, Prahova, Sibiu, Satu Mare, Suceava, Teleorman, Tulcea, Vrancea, Ilfov și București.

Dintre acestea, 1 deces a fost înregistrat la categoria de vârstă 20-29 ani, 6 decese la categoria de vârstă 30-39 ani, 4 decese la categoria de vârstă 40-49 ani, 19 decese la categoria de vârstă 50-59 ani, 19 decese la categoria de vârstă 60-69 ani și 19 decese la categoria de vârstă 70-79 ani.

63 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 2 pacienți decedați nu au prezentat comorbidități, iar pentru 3 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 7.702. Dintre acestea, 1.018 sunt internate la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 5.432.062 de  teste RT-PCR și 115.176 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 24.456 de teste RT-PCR (12.273 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 12.183 la cerere) și 6.928 de teste rapide antigenice.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată.

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

%d blogeri au apreciat: