George Lazăr: Muncipiul Piatra Neamț riscă să intre în carantină în viitorul apropiat (video)
Într-o conferință de presă susținută miercuri, 4 noiembrie, prefectul județului Neamț, George Lazăr, a declarat că rata de incidență în municipiul Piatra Neamț a ajuns la 4,99 la mia de locuitori.
Lazăr a declarat că dacă nu se înțelege și nu se respectă purtarea măștii de protecție atât în spații închise cât și în spații deschise, riscăm să ajungem într-un viitor apropiat să avem o incidență de aproximativ 6 la mie.
George Lazăr, prefectul județului Neamț:
“Municipiul Piatra Neamț e la aproximativ 5 la mie, 4,99 mai exact. Dacă nu se înțelege și nu se respectă purtarea măștii de protecție atât în spații închise cât și în spații deschise, riscăm să ajungem într-un viitor nu foarte îndepărtat, chiar apropiat, să avem o incidență de aproximativ 6 la mie. Când ajungem la 6 la mie, conform legislației în vigoare, Comitetul Județean de Situații de Urgență, DSP, suntem obligați legal să facem propunere la CNSSU de carantinare a localității care ajunge la 6 la mie, pentru 14 zile.“
Sursa video: Jurnal FM